Ziraat Bankası Müşteri Hizmetleri Direk Bağlanma 2018

Ziraat Bankası Müşteri Temsilcisine Direk Bağlanma
Güncelleme:21.09.2018 | Yazar:

Ziraat Bankası müşteri hizmetlerine direk bağlanma işlemi için yapacağınız tuş kombinasyonlarını ve bilmeniz gereken detayları inceledik. Tabi müşteri hizmetlerine bağlanmadan önce internetten halledebileceğiniz işlemleri de anlattık. Her ne kadar şube sayısı fazla olsa da bize bazı işlemlerinizi telefondan halletmek çok daha kolay geliyor. Tabi uzun süren hatta beklemelerden fırsat olursa temsilciye ulaşıp derdimizi anlatabiliyoruz. O an başınıza gelebilecek en kötü şey hattan düşmek olacaktır, hatta ortalama hatta bekleme süresinin zaman zaman 25 dakikaları bulduğu çağrı merkezleri için bazı alternatif çözümlerde yok değil.

Ziraat Müşteri Hizmetlerine Bağlanmadan Önce:

Ziraat Bankası Müşteri Hizmetlerine Direk Bağlanma Tuşları

  • Ziraat Bankasını arıyorsunuz 444 00 00
  • C numaranızı giriyorsunuz
  • Ardından önce 2 ve sonra 0’ı tuşluyoruz.
  • Son adım telesekreter konuşmaya başladığında 1’i tuşlayıp hedefimize ulaşıyoruz.

Her şey bu kadar zor olmasa keşke ancak çağrı merkezi için bu acı bir gerçek ve bunun çözümü de bu, ayrıca bu tuşlamalar zaman zaman yoğunluğu azalmak için değiştiriliyor. Üzülmeyin değiştiğinde burada farklı tuşlar ile aynı yere nasıl bağlanabileceğinizi anlatan birileri yine olacak.

Ziraat Bankası Müşteri Hizmetlerine Direk Bağlanırım?

Çağrı merkezlerini aradığınızda tuşlama yaparak yönlendirildiğiniz bölüm IVR bölümüdür burada her işlem için seçenekler bulunur ve IVR’ın amacı sizin temsilciye ihtiyaç duymadan robotik sistemde kendi başınıza işinizi halledebilmenizdir. Buna gerek duysam internet bankacılığında kendi işimi hallerim diyebilirsiniz haklısınız, çağrı merkezini aramaktaki amaç bir insan muhataba ulaşmak, müşteri temsilcisi ile görüşmek olsa gerek.

Bazı alternatif çözümlerin olduğundan bahsetmiştik, biz sizin için bu çözümleri aradık yani sürekli aynı tondaki sesi dakikalarca dinlemeden hangi tuş kombinasyonu ile bir “insana” ulaşabiliriz dedik. Sonuç olarak bazı yollar bulduk. Bunlardan en kötüsü kart çalıntı, kayıp tuşlaması ile temsilciye ulaşmaktı ki temsilci herhangi bir başka konuyla ilgili görüşmek istediğinizde sizi direkt olarak ana menüye aktarıyor.

Yine de sizlere tavsiyem yapabiliyorsanız İnternet Bankacılığı üzerinden tüm işlemlerinizi yapmaya çalışın, pek çok işlem online olarak yapılabiliyor. Ziraat Bankası Müşteri Hizmetlerine artık çok daha hızlı ve direkt olarak bağlanabilirsiniz, başarılar.

Ziraat Bankası Müşteri Hizmetleri Direk Bağlanma 2018 İçin Görüş Yaz veya Soru Sor

Ziraat Bankası Müşteri Hizmetleri Direk Bağlanma 2018 Konusuna Puan Verebilirsiniz.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Sayfa başına git