Yaşlılık Maaşına Kredi Verilir Mi?

Güncelleme:13.11.2018 | Yazar:

Yaşlılık Maaşına Kredi Verilir Mi?

Pek çok yaşlının merak ettiği sorulardan birisi olan yaşlılık maaşına kredi verilir mi soorusunu sizler için araştırdık ve elimizden geldiğince cevaplamaya çalışacağız. Yaşlılar krediye ihtiyaç duyduğunda kredi çekebilecek mi? Yaşlıların bu hususta en çok dert edindikleri konu ise yaş sınırıdır. Çoğu banka bu yaş sınırından dolayı kredi çekilmesine engel olurken, bankacılık alanında kredi konusunda yeni yapılan düzenlemelerle beraber yaşlıların kredi çekmeleri için imkanlar genişletilmiş olup yaş sınırı alanında düzenlemeler yapılarak yaşlılara kolaylıklar tanınmıştır. Yaş sınırı ile ilgili düzenleme ise 80 yaşına kadar kredi çekilebileceği yönündedir.

Yaşlılık maaşına kredi verilir mi? Bankacılık kredi alanında düzenlemeler sonucunda artık yaşlılarında kredi çekebilmesi mümkün hale gelmiştir.  Öncelikle yaşlıların aldıkları aylığın sınırının 65 yaş olduğu bilinmektedir. Bununla beraber yaşlıların çekebileceği kredi sınırında bu 65 yaş sınırının göz önünde bulundurulması gerekmektedir. Günümüzde 65 yaş üstü kredi veren bankalar bulunmakla birlikte daha üst yaş sınırı içinde kredi veren bankalar mevcuttur.

Yaşlılık aylığının 65 yaş üzerinde bağlanmaya başladığı bilinmektedir. Dolayısıyla yaşlı kredisi için de 65 yaş üzerinin dikkate alınması gerekmektedir. Sadece 65 yaş üstü değil de 75-80 yaş aralığında olan kişilerinde krediye ihtiyaçları olmaktadır. Bu talepler doğrultusunda pek çok banka kredi çekme hususunda yaş sınırında düzenlemeler yaparak bu yaş sınırı aralığını oldukça geniş tutmuştur.

Yaşlı kişilerin kredi çekmesinde dikkat edilmesi gereken hususlar arasında emekli aylıklarını aldıkları bankaların kredi konusunda kolaylıklar sunmasıdır. Yani yaşlılar aylıklarını aldıkları bankalardan kredi başvurusu yaparlarsa onay almaları diğer bankalara göre daha kolay olacaktır.

Yaşlılar maaşlarını aldıkları bankalara başvuruda dikkat ederlerse maaş veren bankalar kredi üst sınırını 80 yaş olarak belirtmektedir. Yani diğer bankalara nazaran maaş aldığınız bankadan kredi çekmeniz sizin yararınıza olabilecek bir durumdur.

Devlet Bankaları

Yaşlılar emekliliklerinde genel olarak maaşlarını devlet bankaları olan Halkbank, Vakıfbank ve ziraat bankasından almaktadır. Bunun nedeni ise hükümetin bu bankalarla emekli maaşları hakkında anlaşma yapmış olmasıdır.  Yani yaşlıların kredi çekmeden önce yaşlılık maaşı dışında almış oldukları dul maaşları, emekli maaşları vb. türden maaşlarını aldıkları bankalara da öncelik tanımaları onların yararına olacaktır.

Ödeme gücü kriteri

Bankacılık denetleme kurulunca hazırlanmış olan bankacılık alanındaki düzenlemelerde yaşlı kişinin çektiği krediyi ödeme gücüne bakılmaktadır. İçinde bulunduğumuz yılda 65, 70, 80 üstü yaşlılara kredi veren bankalar azınlıkla olduğu için bankalar kişilerin ödemelerini kontrol etmekte ve de kişi borç altına gireceği miktarı ödemeyi taahhüt etmektedir. Ancak bu şekilde belli yaş üstü kişilere bankalar tarafından kredi temini sağlanmaktadır.

Yaşlılık Maaşına Kredi

Vakıf bankası, Ziraat Bankası, Halk Bankası yaşlılık kredisi ile ilgili konularda özel paketler oluşturmuş olup yaşlıların bu konuda krediden faydalanmaları imkanı sunmuştur. Bunlara ilaveten bazı özel bankalarda yaşlılık maaşına kredi verebilmektedir.

Bazı bankalar en az 12 en fazla 36 ay vadeli olarak yaşlılık maaşına kredi verebilmektedir. Bankaların şubelerinden kaç aya kadar, ne kadar faizle ve kaç yaş üstüne kredi verebilecekleri araştırılıp ona göre kişinin maddi durumuna ve yaşlılık durumuna göre kredi alınabilir.

Yaşlılık Maaşına Kredi Başvurusu

65 yaş üstü maaşınıza kredi alabilmek için bankalara bizzat başvuruda bulunmanız gerekir. Aşağıdaki kredi başvuru evrakları ile birlikte bizzat başvuru yaptığınızda yüksek olasılıkla krediniz onaylanacaktır.

  • T.C. nüfus cüzdanı
  • Gelirinizi ispatlayan maaş dökümü
  • 75 yaş ve üzerindeyseniz akli melekelerinizin yerinde olduğunu ispatlayan doktor raporu
  • İkametgah ya da adresinizi ispatlayan belge
  • Kronik bir ağır rahatsızlığınızın olmadığına dair rapor
  • Son olarak 1250 puan ve üzerinde kredi notunuz bulunuyorsa krediniz hemen onaylanacaktır. Fakat 1250 puanın altındaysanız ipotek vermeniz ya da kefil bulmanız gerekmektedir.

 

Etiketler:

Yaşlılık Maaşına Kredi Verilir Mi? İçin Görüş Yaz veya Soru Sor

Yaşlılık Maaşına Kredi Verilir Mi? Konusuna Puan Verebilirsiniz.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Sayfa başına git