Yanlış Hesaba Yatan Para İadesi Nasıl Yapılır?

Güncelleme:17.01.2019 | Yazar:

Yanlış hesaba para gönderme konusu hemen hemen hepimizin başına en az bir kez gelen bir olaydır. Özellikle internet bankacılığının yaygınlaşmasıyla birlikte çok sık yaşadığımız yanlış havale ya da eft gönderme işlemi bir süreliğine kalp krizi yaşamamıza neden oluyor. Peki yanlış para transferi nasıl iptal ediliyor?

Parayı Yanlış Hesaba Yatırırsam Ne olur?

Hatalı gönderilen havale işlemi sonrası yapmamız gereken bir takım işlemler var. Fakat bankadan bankaya bu prosedürlerin farklı olduğunu belirtelim. Para gönderme işlemlerinde üç farklı yöntem izlenebiliyor. Atm’ler, internet bankacılığı ya da telefon bankacılığı aracılığı ile para gönderme işlemi yapabiliyoruz. Fakat bunların içinde en sık hata yaptığımız kuşkusuz internet bankacılığı olarak göze çarpıyor. Özellikle EFT işlemlerinde gönderici adının otomatik çıkmamasından kaynaklı çokça hata yapılabiliyor. Yanlış hesaba para gönderdikten sonra ne yapılması gerekiyor konusuna gelecek olursak, hiç vakit kaybetmeden hızlı bir şekilde müşteri hizmetlerine konuyu bildirmemiz gerekiyor. Eğer şanslıysanız ve hatalı gönderdiğiniz para transferi aynı bankanın müşterisi ise banka personeli hızlı bir şekilde aksiyon alarak alıcıya ulaşıp durumu bildiriyor ve karşı taraftan onay alıp havale işlemini geri çekiyor. Ancak farklı bir bankaya yanlışlıkla para gönderdiyseniz işler bu aşamada biraz daha komplike bir hal alıyor.

Yatırdığınız para miktarına bağlı olarak müşteri hizmetlerinin aksiyon alma süresi de değişkenlik gösterebiliyor. Özellikle dört hane ve üzeri meblağlarda banka, karşı tarafın hesabına harcama yapmaması adına hızlı bir şekilde bloke koydurabiliyor. Meblağ düşük olduğunda bu durum sadece bilgilendirme ve onay üzerinden ilerliyor. Aksi durumda bloke koyulmayan hesaplarda, harcama yapılması halinde geri alınamayacağı söylentisi de mevcut. Ancak böyle bir durumda sebepsiz zenginleşme adı altında dava açılabileceğini de belirtmekte fayda var.

Yanlış Hesaba Yatan Para Nasıl İade Alınır?

  1. Yanlış hesaba para yatırdığınızı fark ettiğinizde derhal müşteri hizmetlerini arayarak durumu bildirmeniz gerekiyor.
  2. Talep edilmesi durumunda ispatlayıcı nitelikte olan evrakları ilgili banka adreslerine iletmeniz gerekiyor.
  3. Banka çalışanları yanlış para transferi gerçekleştirdiğiniz kişinin bankası ile iletişime geçerek hesaba gelen parayı donduruyor ya da hesaba geçici olarak bloke koyduruyor.
  4. Karşı tarafın zorluk çıkarmaması durumunda iki banka arasında onay alındıktan sonra havale – eft işlemi iptal edilerek 7 – 15 iş günü içerisinde paranız hesabınıza geri iade ediliyor.

Eft İşlemi İptal Etme

Yanlış eft işlemi gerçekleştirmeniz durumunda sıkça başvurduğumuz yöntemlerden biridir. Eft işleminin iptal edilebilmesi için eft saatleri dışında para göndermiş olmanız gerekiyor. Bankaların eft saatleri genellikle hafta içi 16:30’da sona erer. Haftasonu ise eft işlemi gerçekleştirilemez. Bu saatler arasında ya da haftasonu para transferi yaptıysanız eft’yi iptal etmeniz çok zor olmayacaktır.

Eft İptali Nasıl Yapılır?

  • Kullanmakta olduğunuz internet bankacılığına giriş yapın.
  • Para transferleri sekmesinin altından eft talimatlarım seçeneğine girin.
  • Göndermiş olduğunuz elektronik fon transferi işleminizin beklediğiniz bir sonraki gün ya da pazartesi günü girdiğinize hesaba yapılacağını göreceksiniz.
  • İptal etmek için transferi seçip iptal et tuşuna basmanız yeterli olacaktır.

Eft saat kaça kadar yapılır isimli konumuzdan eft saatleri ve iptal edebileceğiniz zaman aralıklarını görebilirsiniz.

Bu yüzden online alışverişte eft yerine havaleyi seçmenizde fayda var. Havaleyi iptal ettirmek uzun ve meşakkatli bir iştir. Fakat eft iptal etmek mesai saatleri dışı olması durumunda oldukça kolaydır. Dolandırılmamak adına bu hususa dikkat etmenizde fayda var.

Yanlış Hesaba Yatan Para İadesi Nasıl Yapılır? İçin Görüş Yaz veya Soru Sor

Yanlış Hesaba Yatan Para İadesi Nasıl Yapılır? Konusuna Puan Verebilirsiniz.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Sayfa başına git