Vadeli Altın Hesabı ile Kazanç Sağlayın

Güncelleme:17.01.2019 | Yazar:

Vadeli altın hesabı ile birikimlerinizin daha güvenli bir hesapta toplanacağını söylesek? Özellikle nişan, düğün, sünnet düğünü vb. gibi törenlerin sonucunda elde etmiş olduğunuz altınları ev ortamından ziyade bankanın güvenilir kasalarında saklamak istemez miydiniz? Eğer cevabınız evet ise şimdi size bu doğrultuda bazı bilgiler vereceğiz; sizlerde bu bilgiler ışığında vadeli altın hesabı nasıl açılır sorusunun cevabına ulaşmış olacaksınız.

Evet vadeli altın hesabı nedir? Vadeli altın hesabı nasıl açılır? Vadeli altın hesabı, bildiğimiz vadeli mevduat hesabından çokta farklı değildir aslında. Aynı vadeli mevduat hesabında olduğu gibi belirli vadeler karşılığında belirli faiz oranları belirlenerek altınlar üzerinden kazanç elde etmiş oluyorsunuz. Bu uygulamanın ilk ortaya atıldığı zamanlar vadeli altın hesabı yalnızca altınlarınızı evde saklamaktan ziyade daha güvenilir ortamda saklayabilmeniz için size kolaylık sağlıyordu. Ancak birikiminiz sonucunda toplanan altınlarınızı vadeli hesaplara yatırdığınızda karşılığında faiz gibi ayrıcalıklardan faydalanamamış oluyordunuz. Yani kısaca ek bir gelir elde etmiş olmuyordunuz. Artık altın birikiminiz karşılığında faiz dediğimiz ek gelir elde edebiliyorsunuz. Nasıl mı? Gelelim asıl sorumuzun cevabına?

Vadeli Altın Hesabı Hangi Altınlar ile Açılır

Vadeli altın hesabı nasıl açılır sorusundan önce vadeli altın hesabı hangi altınlar ile açılır sorusunu cevaplayalım. Vadeli altın hesabı altın bilezik, cumhuriyet altın, yarım altın, çeyrek altın, gram altın vb. birikimleriniz ve ziynet eşyası kategorisi içerisinde yer alan diğer eşyalarınızda vadeli altın hesabının içeriğini oluşturabilir. Yani her türlü altın birikimi ve ziynetle vadeli altın hesabı açılabilir.

Vadeli Altın Hesabı Nasıl Açılır?

Vadeli altın hesabı nasıl açılır? Diyelim ki uzun zamandır kendinizi zorlayarak harcamalarınızı minimal tutarak birçok altın biriktirdiniz veya özel günlerinizde düğün, nişan, sünnet gibi eş dostlardan gelen altınlarınız birikti. Öncelikle türü ne olursa olsun bu altınlarınızı bankaya getiriyorsunuz. Bankada altınlarınıza eksperler aracılığı ile gram cinsinden değer biçiliyor. Örneğin 15 bilezik, 60 çeyrek ve 6 tam altınınız mevcut. Bütün bu altınlar gram cinsinden hesaplanıp vadeli altın hesabınıza yansıtılmaktadır. Eğer vadeyi bozmak isterseniz de altınlarınız verdiğiniz şekilde değil eksperler tarafından gram olarak hesaplanan değer üzerinden yani gram altın olarak geri alacaksınız. Kazancınız ise altınlarınızı bankaya getirdiğiniz gün ile vadeyi bozdurmaya karar verdiğiniz gün arasında gram altın değeri artışı üzerinden hesaplanacaktır.

Peki ya diğer durumda ne olacak? Yani bu dönemler arasında eğer gram altın değeri vadeli altın hesabı açtırdığınız güne göre daha düşükse ne olacak? Bu durumda da eğer altın hesabınızı anapara korumalı olarak yaptırırsanız bu dönemler arasında eğer gram altın düşüş gösterse bile vade bittiğinde veya kendiniz vadeyi bozdurmak istediğinizde anaparanız değer kaybına uğramayacak ancak bu süre zarfında gram altında artış olursa altındaki artış kadar kazanç sağlamış olacaksınız.

Vadeli altın hesabı ne zaman açtırılır?

Vadeli altın hesabı nasıl açılır hususunda bir bilgi daha aktarmakta fayda görüyoruz. Bankalardan açtırmak istediğiniz vadeli altın hesabının hangi şubelerden açıldığına ve hangi saatler arasında hizmet verdiğini önceden araştırmanızda yarar var. Çünkü vadeli altın hesap açılışları her zaman diliminde ve her şubede yapılmayabiliyor. Bunun nedeni ise her şubede her saatte altınlarınızın değerini ölçebilecek eksperlerin bulunmamasıdır.

Bankaların Vadeli Altın Hesabı Açma Şartları

İş Bankası Vadeli Altın Hesabı:

 • İş Bankası vadeli altın hesabı açabilmeniz için öncelikle minimum 10 gr. altınınızın olması gerekir.
 • Altın hesabınıza 6 ay ile 1 yıl arasında vade yapabilirsiniz.
 • Kazandığınız faiz tutarı üzerinden %15 stopaj vergisi kesilir.
 • 100,000 Türk Lira’sına kadar sigorta yapılabilir.
 • Başvurular internet şubesi ya da bizzat şubelerden yapılabilir. İş  Bankası vadeli altın hesabı açma başvurusu buradan yapabilirsiniz.
İş  Bankası vadeli mevduat hesabı açma

İş  Bankası vadeli altın hesabı açma başvurusu

Garanti Bankası Vadeli Altın Hesabı:

 • Garanti Bankası altın mevduat hesabı için minimum 100 gr. altına sahip olmanız gerekir.
 • Kasım ayı itibariyle %2,75 faiz oranına alabilirsiniz.
 • Garanti Bankası vadeli altın hesabı açma başvurularınızı buradan yapabilirsiniz.
Garanti Bankası vadeli mevduat hesabı açma

Garanti Bankası vadeli altın hesabı açma

Ziraat Bankası Vadeli Altın Hesabı Açma:

 • Ziraat Bankasından altın hesabı açabilmek için 1000/1000 saflıkta minimum 10 gram altına sahip olmanız gerekir.
 • Tasarruf mevduat sigortası yaptırabilirsiniz.
 • Faiz üzerinden %15 stopaj vergisine tabiidir.
 • 30 ile 400 gün aralığında vadeye izin verilir.
 • Ziraat Bankası vadeli altın mevduat ile ilgili bankanın kendi açıklamalı yazısına buradan yapabilirsiniz.
Ziraat Bankası vadeli altın mevduat hesabı

Ziraat Bankası vadeli altın hesabı açma

Teb Vadeli Altın Hesabı: 

 • Teb vadeli altın hesabı en düşük minimum yatırma değerine sahip hesaptır. 5 gram altını olanlar dahi bu hesabı kullanabilirler. 31 güne kadar 0,75 faiz alabilirken, 1 yıllık yatırımlarınızda faiz oranları 1,50’lere kadar çıkmaktadır.
 • Teb vadeli altın hesabı sadece şubelerden açılabilmektedir. Teb vadeli altın hesabı yazımızla ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Denizbank Vadeli Altın Hesabı Açılışı:

 • Denizbank vadeli altın hesabında da yine minimum 10 gr. altına ihtiyaç vardır.
 • 400 güne kadar vade yapabilirsiniz.
 • oranlar diğer bankalara göre ortalama değerdedir.

Akbank Altın Hesabı:

 • Akbank diğer bankalara göre altın hesabında biraz daha katı davranıyor. Minimum 500 gram altın ile hesap açtırabiliyorsunuz.
 • Minimum 6 ay vadeye imkan sağlanıyor.
 • Yıllık faiz %2 olarak sabit uygulanıyor.
Vadeli altın hesabı açma başvurusu

Vadeli altın hesabı açma

Vadeli altın hesabı konusunda son yıllarda bankacılık sistemleri çeşitlendirilmeye özen gösteriliyor. Altın alışverişi ve altın hesapları da bu furyanın içerisinde yer alıyor. En azından hırsızlık ya da benzeri riskleri almayıp bankalarda altın hesabı açıp ufakta olsa kazanç sağlamak kulağa hoş geliyor.

Müşteriyi koruyan bu uygulamayı sizlerde değerlendirebilir, altın birikimlerinizi güvenli ve ek gelir getirici vadeli altın hesaplarına aktarabilirsiniz.

Sizleri bu yazımızda vadeli altın hesabı nasıl açılır sorusu hakkında bilgilendirmiş olduk.

Etiketler:

Vadeli Altın Hesabı ile Kazanç Sağlayın İçin Görüş Yaz veya Soru Sor

Vadeli Altın Hesabı ile Kazanç Sağlayın Konusuna Puan Verebilirsiniz.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Sayfa başına git