Torun Bakma Parası Başvurusu Ve Şartları

Güncelleme:09.12.2018 | Yazar:

Doğum yapmış olan annelerin iş hayatına devam edebilmeleri adına torun bakma parası adı altından devlet desteği sağlanır. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yapılan bu düzenlemeyle birlikte çocuklara anneanne ya da babaanne tarafından bakıldığında maddi yardım alınabilecektir. Bu yardımdan yararlanabilmek için gerekli şartlar yerine getirilmelidir.

Torun Bakma Parası Başvurusu

Torun bakma parası için başvurular iki şekilde kabul edilir. Bunlardan biri internet üzerinden yapılan başvurudur.  (bknz. torun bakma parası başvuru formu) Diğer başvuru şekli ise şahsen müdürlüklere yapılan başvurusu şeklidir. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, İŞ – KUR Müdürlükleri ve SGK Müdürlükleri bu kapsamda yer alır. Maaş verilmesi halinde şartları sağlayan kişilerin resmi belge ve taahhütname vermesi talep edilir.

Büyükanne Maaşı

Çalışan annelere katkıda bulunmak amacıyla verilen büyükanne maaşı ilk etapta pilot il olarak belirlenen İzmir, Gaziantep, İstanbul, Sakarya, Bursa, Kayseri, Ankara, Tekirdağ, Konya ve Antalya illeri için uygulanmaktadır. Bu illere yönelik verilecek destekle maaşlar PTT tarafından ödenmektedir. Bu yardımı alabilmek için temel olarak çocuğun üç yaşının altında olması ile bakacak olan kişinin 65 yaşından küçük ve bakabilecek durumda olduğunu doktor raporuyla belgeleyebilmesi gerekir.

Babaanne Parası

Babaanne parası almaya yönelik belirlenen iller kapsamında toplam atmış beş bin başvuru yapılmıştır. Yapılan başvurular arasında ailenin maaş durumu, çocuğun kaçıncı çocuk olduğu, doğumun normal mi sezaryen mi olduğu gibi durumlar göz önünde bulundurularak değerlendirme yapılmıştır. 2017 yılında başlanan bu uygulama ile belirlenen babaannelere ayda 425 TL maaş verilmiştir.

Bebek Bakım Parası Şartları

  • Devlet desteği alabilmek için torun bakma parası şartları sağlanıyor olmalıdır. Buna göre şartlar şu şekildedir;
  • TC vatandaşı olmak ve belirtilen illerde ikamet etmek
  • Anne ile çocuğu aynı evde, büyükannenin ise aynı il sınırları içinde olması
  • Annenin en az 18, çocuğun ise en fazla 3 yaşında olması
  • Yardım boyunca annenin işten ayrılmaması
  • Başvuru tarihinde annenin çalışması ve analık izin süresini geçirmiş olması
  • Annenin işvereni ile arasında üçüncü dereceye kadar kayın ve kan hısımlığı bulunmaması
  • Destek süresince çocuk bakıcı adı altında başka bakıcının olmaması
  • Anne ile babanın ücretlerinin belirlenen üst sınırı aşmaması
  • Bakacak olan büyükannenin bakıma engel olarak ruhsal ya da fiziksel rahatsızlığının bulunmaması gerekir.

Sayılan şartlar neticesinde projeye katılım Bakanlık tarafından uygun görüldüğü takdirde belirtilen şartların sağlandığına dair yazılı taahhüt ya da resmi belge verilmesi istenir. Verilecek olan torun bakma yardım parası on iki ay boyunca devam ettirilecek şekilde planlanmıştır.

Torun bakma parası dışında devletimizin ek destekleri de bulunuyor. Örneğin çiftçi kredisi, Kosgeb hibesi ve daha bir çoğu. Bu konularımıza da göz gezdirmenizi öneriyoruz.

Torun Bakma Parası Başvurusu Ve Şartları İçin Görüş Yaz veya Soru Sor

Torun Bakma Parası Başvurusu Ve Şartları Konusuna Puan Verebilirsiniz.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Sayfa başına git