Şekerbank Müşteri Hizmetleri Direk Bağlanma 2018

Şekerbank Müşteri Hizmetleri Direk Bağlanma 2018
Güncelleme:17.10.2018 | Yazar:

Şekerbank müşteri hizmetleri hızlı ve direk bağlanma yolunu sizler için bizzat arayarak bulduk. İnternet üzerinden halledemediğiniz tüm işlemler için şubelere gitmeden müşteri hizmetlerini arıyor müşteri temsilcileri ile işlemlerimizi yapıyoruz. Şekerbank müşteri hizmetlerini aradığınızda sizi telefon numaranızdan tanıyor ve size özel menülere yönlendiriyor.

Şekerbank Müşteri Hizmetleri Bağlanma Menüsü

  • Şifre işlemleri menüsü: Bu başlık altında üç alt başlık bulunuyor ve tüm şifre işlemlerinizi buradan yapabiliyorsunuz.
  • Kart İşlemleri: Buradan kartınız hakkında bilgiler alabiliyor, kart başvurusu yapabiliyor, kart borcu ödemelerinizi yapabiliyorsunuz.
  • Bankacılık İşlemleri: Vadeli, vadesiz, altın ve döviz gibi tüm hesaplarınız ile ilgili işlemleri bu başlık altında yapabiliyorsunuz.
  • Kredi ürünü, hesap ve kampanyalar: Sigorta, FİNDEKS, ürünler hakkında detaylı bilgi gibi tüm konularda da bu başlık bize yardımcı oluyor.

Yukarıdaki tüm işlemlere sadece tuşlama yaparak ulaşabiliyoruz, ancak bunların birçoğunu biz internet şubesinden zaten yapıyoruz. Müşteri hizmetlerini aramaktaki asıl amacımız bu konular dışındaki bir husus ile ilgili bilgi almak veya talep açtırmak. Çağrı merkezini arayanların %90’ı bu düşünce ile arar ve müşteri hizmetlerine ulaşmaya çalışır, çağrı merkezlerinin amacı ise bu kalan %10’u ve daha fazlasını menülere yönlendirerek yoğunluğu absorve etmektir.

Şekerbank Müşteri Hizmetlerine Direkt Bağlanma

Yukarıdaki işlemler ihtiyacınızı karşılamıyor ve direkt olarak müşteri temsilcisi ile görüşmek istiyorsanız “444 78 78” nolu numarada Şekerbank’ı arayın. Tüm menü bant kaydından çaldıktan sonra bekleyin ve tuşlama yapmayın direkt olarak müşteri hizmetlerine bağlanacaksınız.

Bu kolay yöntem ile Şekerbank müşterilerini yormuyor, taktik aratmıyor direkt olarak hızlı bağlanmasına imkân sağlıyor. İnternet sitemiz üzerinden bu yöntem de bir değişiklik olduğunda gerekli duyuru yapılacaktır, güncel kalabilmek ve değişikliklerden haberdar olmak için bizi takip edin. Varsa soru veya sorunlarınızı bağlık altından yorum olarak iletebilirsiniz.

Şekerbank Müşteri Hizmetleri Direk Bağlanma 2018 İçin Görüş Yaz veya Soru Sor

Şekerbank Müşteri Hizmetleri Direk Bağlanma 2018 Konusuna Puan Verebilirsiniz.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Sayfa başına git