Seferihisar Mandalinası Coğrafi İşaret Tescilini Sonunda Aldı

Seferihisar Mandalinası Coğrafi İşaret Tescilini Sonunda Aldı
Güncelleme:10.08.2018 | Yazar:

Seferihisar Belediyesi bu bölgede yetiştirilmekte olan Satsuma cinsine ait olan mandalina meyvesi için coğrafi işaret almak adına 2013’de Türk Patent Enstitüsü’ne başvuru gerçekleştirmiştir. Bu başvuru değerlendirilerek ilgili meyve için “Seferihisar Mandalinası” ismi verilerek coğrafi işaret ile tescillendi. Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer tarafından yapılan açıklamada yıllardır verilen mücadele neticesinde beklenen sevindirici haberin geldiği, tescillenen coğrafi işaret sayesinde Seferihisar Mandalinasının markalaşmasının hem iç piyasa hem de yurt dışı açısından satış imkanlarının arttırılmasının önü açıldığı belirtildi.

2013 Yılında yapılan başvuru neticesinde Patent Enstitüsü oldukça geniş kapsamlı bir inceleme gerçekleştirdikten sonra bölgede yetişen mandalinayı “Seferihisar Mandalinası” olarak tescilleme kararını almıştır.

Seferihisar Mandalinası Hem Yurt İçi Hem Yurt Dışında Tercih Sebebi!

Seferihisar Mandalinası Coğrafi İşaret Tescili

Seferihisar Mandalinası Coğrafi İşaret Tescili

Türk Patent Enstitüsü yıllar öncesinde yapılan araştırmayı neticelendirdikten sonra Seferihisar Belediyesine bir rapor sunmuştur. Bu rapor kapsamında Seferihisar Mandalinası 1953 yılında 600 adet Satsuma mandalinası dikildiği tespit edilmiştir. 1953 Yılından günümüze kadar mandalina yetiştirmeye hızla devam etmektedir. Zamanla artar üretim hacmi neticesinde ihracat konusunda ticari bir hareketlilik sağlamaktadır.

Seferihisar Mandalinasının özellikleri ise ince ve pürüzsüz bir kabuğunun olması, ince dilim zarına sahip olması, kendine özgü bir aroma ve tada sahip olmasıdır. Tüm bu sıra dışı özellikler sebebi ile de tüketici tarafından çok daha fazla tercih edilen meyvelerin başına yerleşmiştir.

Seferihisar Mandalinası yassı olması ve ince kabuklu olması ile dikkatleri üzerine toplamaktadır. Bu bölgede üretileni diğer mandalina cinslerinin aksine bu meyve dalında sararmaktadır. Bu özellikler sayesinde Seferihisar Mandalinası hem yurt içi hem de yurt dışı pazarlarında kendine yer edinmiş durumdadır. Seferihisar’da her sene bu meyvenin tanıtımının yapılması ve daha fazla kitleye ulaşılması amacı ile de mandalina festivali düzenlenmektedir.

Yerel Yönetimin destek sağlaması ile başta okullar olmak üzere mandalina suyu dağıtımı, organik köy, organik Pazar ve sanal market çalışmalarına da büyük bir hızla destek verilmektedir. Bu tescilleme işlemi neticesinde mandalina üzerinde etiket kullanımı zorunlu olacak, üretimler Seferihisar Belediye Başkanlığı koordinatörlüğü tarafından denetlenecektir.

Seferihisar Mandalinası Coğrafi İşaret Tescilini Sonunda Aldı Konusuna 2 Yorum Yapıldı

 1. Berrin Aysun Ergene dedi ki:

  Kredi çekmek istiyorum. 10.000 tl ye yakın borcum var. Tek bir bankaya borcum olsun istiyorum. Ayrı ayrı ödemek istiyorum.
  Ne olur yardım edin. Kızım okuldan atılacak.
  Lütfen yardım edin lütfen. Aylık 1500 TL ödemeye razıyım.
  Ne olur ne olur yardımcı olun

  1. Finans Uzman dedi ki:

   Berrin hanım,

   Bankalara ait borç kapatma kredisine başvuruda bulunabilirsiniz. Bu yolu denediniz mi? Şayet borç kapama kredileri kredi kartı ve kredileri tek borç altında toplamak için verilmektedir. İhtiyaçlarınız için almak istediğiniz krediler için bankalara başvuruda bulundunuz mu.

Seferihisar Mandalinası Coğrafi İşaret Tescilini Sonunda Aldı Konusuna Puan Verebilirsiniz.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Sayfa başına git