Ölen Kişinin Kredi Borcuna Ne Olur?

Güncelleme:16.10.2018 | Yazar:

Kredi çeken kişilerin hemen hemen hepsinin aklına gelir, ölüm durumunda çektiği kredinin ne olacağı? Oldukça kötü bir durum gibi gözükse de herkesin başına gelebilecek en acımasız durumların başında yer alır. BU gibi durumda kişinin çekmiş olduğu kredi borcunun ne olacağı merak konusu olmakla birlikte banka tarafından bu konuda oldukça net bilgiler verilmektedir.

Bankalardan kredi çekerken, çekilen kredi sırasında kişiye hayat sigortası yapılması önerilir. Bu sigortada eğer kişi hayatını kaybeder ise, çekilen kredi borcunun mirasçısına kalmamasını ve sigorta tarafından ödenmesini sağlar. Bu nedenle yapılması her banka tarafından önerilirken zorunlu tutulmamaktadır.

Ölen Kişinin Kredi Borcuna Ne Olur?

Bütün sistemlerde ve bankacılık faaliyetlerinde her sene yenilenen sistem ve şartlar olabilmektedir. 2018 yılında da her sene en çok gelen sorular arasında, ölen kişinin kredi borcunun ne olacağı konusudur. Bu konu ile alakalı olarak oldukça fazla bilgi kirliliği mevcut olmakla beraber, birazdan yazacaklarımız en güncel ve doğru bilgiler olmaktadır.

Kredi ve kredi kartı borçları bulunan kişilerin vefatı söz konusu olduğunda ilk olarak mirasçıları ile iletişime geçilir. Eşi, çocukları veya bunlar yok ise birinci dereceden yakın akrabaları ile iletişime geçilerek bu gibi işlemler halledilmeye çalışılır. Nasıl ki vefat eden kişinin mal varlığı mirasçılarına geçiyor ise aynı şekilde borçları da mirasçılarına geçmektedir. Ancak mirasçısının mirası ve borcu reddetme gibi bir hakkı da bulunmaktadır. Bu gibi durumda redd-i miras yapılarak bu borç ve mirastan muaf olabilme şansları bulunmaktadır. Tabi bu durumlar kişinin hayat sigortası olmadığında geçerlidir.

Eğer kişi kredi kartı kullanırken veya kredi çekerken kendisine hayat sigortası yaptırır ise, yaptırdığı sigorta sonucunda, vefatı durumunda bütün kredi veya kredi kartı borçları ödenerek mirasçısına sadece mal varlıkları kalır. Bu nedenle özellikle kredi çekildiğinde kişiler hayat sigortası konusuna daha sağlıklı bakmaları ve yaptırmaları son derece önemli bir konudur. Hatta kredi kartı kullanan kişilerin bile bu konuya dikkat etmesi son derece önemli olmaktadır. Böyle üzücü ve acı durumlar yaşandığında hayat sigortası olmaması durumlarında kişinin ailesinin üstüne borçlar ve yüklenebilmektedir.

Bazı durumlarda hayat sigortası yapılsa dahi, kişinin ölümünden sonra kredi veya kredi kartı ödemeleri yapılamayabilir. Bunun için sigorta şartlarında belirli durumlar mevcuttur. Eğer kişinin ölümünde intihar vb. şüpheli durumlar mevcut ise kişinin bu gibi borçlarının ödenmesi sigorta tarafından yapılmayabilir. Sigorta bu gibi durumlarda kişiye otopsi yapılmasını isteyebilir. Kişi hayat sigortası yaptırırken var olan bütün hastalıklarını veya risklerini belirtmek zorundadır. Eğer burada belirtmediği bir hastalığı var ise ve bu hastalık yüzünden kişinin vefatı söz konusu olmuş ise aynı şekilde sigorta şirketi kişinin ödemesini yapmayabilir. Bütün bu durumların aksi durumunda kişinin yaptırmış olduğu hayat sigortası, kişinin vefatı durumunda bütün borçlarını ödemekle yükümlüdür.

Detayları: https://www.krediverenbanka.net/ adresimizden takip edebilirsiniz.

Ölen Kişinin Kredi Borcuna Ne Olur? İçin Görüş Yaz veya Soru Sor

Ölen Kişinin Kredi Borcuna Ne Olur? Konusuna Puan Verebilirsiniz.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Sayfa başına git