Matrah Artırımı Niye Yapılır?

Güncelleme:12.11.2018 | Yazar:

Matrah artırımı niye yapılır?

Birçok vergi mükellefinin merak ettiği matrah artırımı nedir ve matrah artırımı niye yapılır sorularının cevabını yazımızda paylaşacağız.  Öncelikle matrah nedir sorusunu yanıtlayarak başlayalım yazımıza. Matrah, vergi mükelleflerinin kazançlarına esas olan miktarlar üzerinden verginin hesaplanıp bulunması işlemine denilmektedir. Şimdi de matrah artırımın ne olduğunu açıklayalım. Matrah artırımı vergi mükellefi olan gerçek veya tüzel şahsın tercih ettiği dönem veya vergi türleri itibari ile beyan etmiş olunan gelirlerine bir miktar ilave vergi ödeyip bir nevi vergi incelemesinden muaf olma işlemidir.

Matrah artırımları veya vergi artırımları önceki yıllarda çıkarılmış olan af yasalarında veya af tasarılarında belirlenmiş olan en alt artırım miktarlarından az olmayacak şekilde yapılmaktadır. Haklarında matrah veya vergi artırımı uygulanan mükelleflerin vergi açısından belirlenmiş olan vergi dönemleri ile ilgili olarak herhangi bir tarhiyatın uygulanmayacağı taahhüt edilmektedir.

Matrah artırımı nasıl yapılır?

Peki, matrah artırımı nasıl yapılır? Matrah artırımı, elektronik ortam üzerinden beyanname ve bildirme zorunluluğu olan mükellefler elektronik ortam üzerinden matrah artırımı bildiriminde bulunurlar. Elektronik ortamda beyanname verme zorunda bulunmayan gerçek veya tüzel kişi vergi mükellefleri ise kurumlar vergisi, gelir vergisi veya katma değer vergisi yönünden bağlı bulundukları veya muhtasar beyannamelerini verdikleri vergi dairelerine yazılı olarak başvurularını yapabilirler.

Matrah artırımında önemli hususlar:

  • Matrah artırımı dolayısı ile elektronik ortamda veya yazılı olarak yapılan bildirimler için damga vergisi alınmaz.
  • Bir diğer önemli husus ise, matrah veya vergi artırımı sonucunda vergi mükellefi olanlar için geçici vergi hesaplanmayacak ve tahsil edilmez.
  • Matrah artırımı sonucunda tahsil olunacak paralar süresinde tahsil edilemediğinde aylık %2 oranında gecikme zammı uygulanıp takip edilip tahsil olunur.
  • Bu uygulama sonucu ödenmiş olan vergiler, herhangi bir gider olarak yazılamaz veya maliyet olarak kabul edilmez, bu ödemeler mahsup veya iadeye konu olmaz.

Hazine ve Maliye Bakanlığı belirli dönemler için; kurumlar vergisi, gelir vergisi ve katma değer vergisi yönünden matrah artırımı uygulamasına gidebilmektedir.  Matrah artırımının ilgili bulunduğu senelerde vergi mükelleflerinin vergi ile ilgili belge ve defterlerinin incelenmeyeceği devlet tarafından taahhüt edilmiş olur. Yani bir nevi vergi mükellefleri matrah veya vergi artırımında bulundukları yıl itibarıyla dokunmazlık zırhını ellerinde bulundurmuş olurlar.

Kısacası matrah artırımı inceleme elemanları tarafından incelenmesi gereken vergi dönemlerine ait defter ve belgelerin mükellefin sembolik olarak belli dönemler için ödedikleri vergi nedeni ile incelemenin yapılmamasıdır.

Artırılmış olan vergi matrahları Maliye Bakanlığının belirlemiş olduğu oranlar ve taksitlerde ödenmektedir. Gerçek veya tüzel kişi vergi mükellefleri matrah veya vergi artırımına esas olan taksitleri düzenli ödedikleri takdirde belirlenen vergiler açısından incelenmeyecek ve haklarında herhangi bir ceza vb. uygulamaya gidilmeyecektir.

Matrah artırımında gönüllülük esası

Matrah veya vergi artırımı uygulaması zorunlu olmamakla birlikte isteyen vergi mükellefleri yasalara uygun ve şartları taşımaları halinde matrah artırımı uygulamasından diledikleri takdirde yararlanabileceklerdir.

Vergiye uyumlu mükellefler

Matrah artırımı ile ilgili önemli hususlardan bir diğeri ise; vergiye uyumlu mükellefler hakkında faydalı olacak vergi indirimi durumudur. Bahsi geçen uygulama, Gelir ve kurumlar vergisi gerçek veya tüzel kişi mükelleflerin, matrah artırımının uygulanmasını istedikleri döneme ait yıllık beyannamelerini kanunda yazılı süreler içerisinde düzenli olarak verdikleri takdirde ve tahakkuk etmiş olan vergilerini kanunda yazılı süreler içerisinde ödedikleri takdirde ve de af tasarısının belli madde hükümlerinden daha önce yararlanılmamış olmak şartı ile artırılan matrahlarında uygulanacak vergi oranlarında düşüşe gidileceği bildirilmektedir.

Matrah arttırımı ile ilgili Gelir İdaresi Başkanlığının yayınladığı detaylı pdf dökümanı mevcut. Dilerseniz matrah arttırımı dökümanı isimli dosyadan kafanıza takılan diğer soru işaretlerini ortadan kaldırabilirsiniz.

Matrah Artırımı Niye Yapılır? İçin Görüş Yaz veya Soru Sor

Matrah Artırımı Niye Yapılır? Konusuna Puan Verebilirsiniz.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Sayfa başına git