Krediyi Erken Kapatmak Avantajlı Mı?

Güncelleme:17.01.2019 | Yazar:

Krediyi Erken Kapatmak Avantajlı Mı?

Günümüzde çeşitli ihtiyaçlarımızdan dolayı nakitte ihtiyaç duymaktayız. Bizler de bu sorunu çevremiz veya bankalar aracılığı ile çözmekteyiz. Çevremizdeki kişilerinde aynı sorunları olabileceğinden genellikle bankalar bu konuda bizlere yardımcı olmaktadır. Bankalardan alacağımız çeşitli kredilerle bu sorunumuzu çözüyoruz. Daha sonrasında dar boğazı aştığımızda kredimizde ki faiz kısmını ödememek için kredimizi erkenden kapatma ihtiyacı duyuyoruz. Bu durumda kulağımıza gelen “kredi erken kapama cezası” fısıltılarını öğrenme ihtiyacı hissediyoruz. Bu işten zararlı çıkmamak için bilmeniz gereken her şeyi sizlere bu yazımızda anlattık. Gelin bakalım bu işler nasıl oluyormuş.

Bilindiği üzere kredilerin geri ödemesi belli bir düzende yapılıyor. Bizde bu düzenin haricinde bankaya toplu bir ödeme yaparak bahse konu kredimizi kapatmak istiyoruz. Bunun haricinde toplu bir miktarla ara ödeme denilen balon ödeme de yapılabilmektedir. Buna yapılandırmak da denilebiliyor. Bu başka konumuzun bir yazsı ona sonra değineceğiz.

Kredi Erken Ödeme Cezası Nedir?

İşte bahse konu bu vadeler erken ödenirse bankalar tarafından bir yaptırım ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bankalar nezdinde bu yaptırımlara genel olarak kredi erken ödeme cezası denilmektedir. Peki bu ceza hangi mantık çerçevesinde alınıyor? Hemen açıklayalım. Banka krediyi size belirli bir faiz oranıyla vermektedir. Dolayısı ile banka belirli bir gelir elde etmektedir ve kendisi içinde bir gelir planı yaptığından siz bu gelir planını bozmuş oluyorsunuz. Bunlardan dolayı böyle bir yaptırım ile karşı karşıya kalıyorsunuz.

Peki Bu Durum Yasal Mı?

Tüketicinin korunması için belirli kanunlar bulunmaktadır. Bu kanunlarda karşı tarafı da yani bankayı mağdur etmemek için bir orta yol bulunuyor. Bu kapsamda kanunun 37. Maddesi ile bankalar bu işlemleri yapmaktadır. Halk arasından da kredi erken kapama cezası olarak yerini almıştır. Yani kısacası yasal bir durumdur. Ama bu demek değil ki kredimi kapatarak yanlış bir iş yapıyorum. Gelin bu duruma kredi çeken bir müşterinin gözünden inceleyelim.

Krediyi Erkenden Kapatmanın Avantajları Nelerdir?

Krediyi geri ödenirken belli bir tutar fazla ödenerek banka tarafından alınır. Bu tutar sizin vadenize ve faiz oranına göre değişmektedir. Siz erken ödeme işlemi yaptığınızda kredi erken ödeme faiz indirimi ile faydalanırsınız. Yani vadesinden önce toplu bir ödeme yapacağınızdan dolayı size uygulanan faizlerde indirime gidilir ve belli oranda faiz ödenerek krediniz kapatılır. Bu işlemin karlı olup olmadığı anlamak için kredinizi kapatmadan önce ödeyeceğiniz tutarın tamamını toplamanız gerekmektedir. Daha sonrasında krediyi aldığınız bankaya giderek kapatmanız durumda cezası ile birlikte ne kadar ödeyeceğinizi hesaplatırsınız. Sizin elinizdeki tutardan, bankanın verdiği tutarı çıkararak karınızı öğrenebilirsiniz. Bu durumda kapatmak mı kapatmamak mı karlı karar sizde. Kredinin son vadelerine geldiğimiz durumda kapatmak pek avantajlı olamayabiliyor. Kısacası son durum hakkında ne iyi kararı siz kendiniz vermek zorundasınız.

Krediyi Erken Kapatmak Avantajlı Mı? İçin Görüş Yaz veya Soru Sor

Krediyi Erken Kapatmak Avantajlı Mı? Konusuna Puan Verebilirsiniz.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Sayfa başına git