Kredi Sicil Affı 2018 Çıktı Mı? (Başvuru Şartları – Son Dakika)

Kredi Sicil Affı 2018 Çıktı Mı? (Başvuru Şartları)
Güncelleme:03.10.2018 | Yazar:

2018 ve 2019 yılı için beklenen kredi sicil affı ile ilgili bütün son dakika gelişmelerini bu haberimiz üzerinden takip edebilirsiniz. Sicil bozukluğunun nedenini ve kredi notu düşük olan vatandaşların kredi alma yollarını da bu yazımızda anlatacağız. Bankadan alınan kredi veya kredi kartlarına ait borçların düzenli ödenmemesi ve icralık olunması durumunda bankalar kişileri kara listeye almaktadır. Kredi sicil affı için bankalar 5 yıl bekleme süresi tanımaktadır. Yani 5 yıl sonra kara listeden çıkarılarak kredi almaya hak kazanıyorsunuz. Tabi bu süreç içerisinde bir takım kredi veya kredi kartı alma yolları tabii ki bulunmaktadır. Yazımızda bunlardan da bahsedeceğiz.

Kredi Sicil Affı 2018 – 2019 Başvuru Şartları ve Detayları

2018 yılı içerisinde özellikle esnaflarımızın kara listeden çıkarılması için bir çok çağrıda bulunulmuştur. Kredi ödemeleri sebebiyle ‘kara liste’ye girenlere af içeren düzenleme TBMM’de kabul edildi. Düzenlemenin kabulü ile kullanılan kredilerinin ödemelerini aksatan kişiler, esnaf/KOBİ’ler ve normal vatandaşların söz konusu olan kredi veya kredi kartı borçlarını, düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 6 ay içinde tamamını ödemeleri veya yeniden yapılandırmaları halinde geçmiş ödeme performanslarına ilişkin olumsuz kayıtlar dikkate alınmayacaktır.

Bankalara olan kredi veya kredi kartı borçlarını 3 ay boyunca ödemeyen vatandaşlara bankaların avukatları aracılığıyla yasal takip başlatılır. Bu süreç içerisinde vatandaşlar kara listeye alınır. Kara listeye düşen vatandaşların 5 yıl boyunca kredi veya kredi kartı talepleri geri çevrilmektedir. Kredi sicil affı vatandaşları bu durumdan kurtarmaya yönelik çıkarılmış ve meclisten geçirilmiş bir kanundur. Kara listeden çıkarılmak için istenen belirli şartları karşılamak gerekiyor.

Kredi Sicil Affı Başvuru Şartları Nedir ve Başvuru Nereye Yapılır?

Kredi sicil affı başvurunuzu kredi aldığınız bankaya veya kuruma yapılmalıdır. Bankaya yaptığınız başvuru sonrasında sizi kara listeye sokan kredi borcunu ödemeye başlarsınız. Peşin ödeme imkanı bulunmayan vatandaşlar veya şirketler bankanın sunduğu kredi imkanı ile borcunu yapılandırabilir. Peşin veya yapılandırılmış olarak ödenen kredi borçlarının ardından 6 ay içerisinde kredi sicilinizin temizlenecektir.

Kredi Sicil Affı Başvurusunu Kimler Yapabilir?

Kredi sicil affından gerçek ve tüzel kişiler yararlanabilir. Sicil affı yasasından önce bulunan kredi veya kredi kartı borçları bu süreçten faydalanabilir. Türkiye genelinde 11.5 Milyon vatandaş ve 2.5 Milyon şirketin kara listeden çıkarılacağı tahmin edilmektedir.

İlginizi Çekebilecek Kredi Çekebilme Alternatifleri!

Kredi sicil affından ayrı olarak birde kredi notu düşük olan vatandaşlarımız için kredi alma yollarından bahsedeceğiz. Aşağıdaki bağlantılardan ilgili yazılarımıza ulaşabilirsiniz.

Kredi sicil affı ile ile ilgili son dakika resmi gazete haberlerini yazımız üzerinden sürekli takip edebilirsiniz. Konu hakkında sormak istediklerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizlere iletebilirsiniz.

Kredi Sicil Affı 2018 Çıktı Mı? (Başvuru Şartları – Son Dakika) İçin Görüş Yaz veya Soru Sor

Kredi Sicil Affı 2018 Çıktı Mı? (Başvuru Şartları – Son Dakika) Konusuna Puan Verebilirsiniz.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Sayfa başına git