Kredi Notuna Nasıl İtiraz Edilir? (DETAYLI BİLGİLENDİRME)

Kredi Notuna Nasıl İtiraz Edilir? (DETAYLI BİLGİLENDİRME)
Güncelleme:26.08.2018 | Yazar:

Kredi notu konusunda şüpheye düşen ve doğru olmadığını, bir yanlışlık olduğunu düşünen kişiler nota bir ay süre içerisinde itiraz edebilmektedirler. Bu gibi durumlarda kalanlar için kredi notunu itiraz edebilecekleri sistemler bulunmaktadır. Bu gibi itiraz işlemleri için MİDES yani Müşteri İtiraz Değerlendirme Sistemi bulunmaktadır. Bu sistem direkt olarak müşteri ile iletişim kurmamaktadır. Kredi Kayıt Bürosu’na bağlı bir şekilde çalışmaktadır ve bankalar aracılığı ile işlemler sağlanmaktadır. Kredi notunuzu yeniden görüntülemek isterseniz Ücretsiz Kredi Notu Öğrenme yazımızı okuyabilirsiniz.

Müşteri İtiraz Değerlendirme Sistemi (MİDES) sistemi nasıl işliyor?

Kredi kayıt Bürosu’na bağlı olan MİDES adında bir itiraz sistemi bulunmaktadır. Bu sistemde banka veya müşteri itirazları değerlendirilmektedir. Ancak Kredi Kayıt Bürosu sisteminin belirli işleyişi ve kuralları bulunmaktadır. Bunlar aşağıdaki gibidir;

  • KKB’de belirlenmiş olan ve hatalı odluğu düşünülen kredi notu veya başvurular var ise, başvurudan sonra başvurunun yapıldığı bankaya bunun bildirilmesi gereklidir. Bu sistem müşteri ile direkt bağlantı kurmamakta ve bankalar ile iletişimlerini sürdürmektedir.
  • İtirazın yapıldığı banka bu durumu KKB’ye ileterek itirazın değerlendirilmesi isteğinde bulunuyor. Bu itirazı değerlendiren KKB ise, olumsuz sonuçlandıran banka ile iletişime geçerek durumu bildiriyor.
  • Bu anlamda kişi hakkında olumsuz sonuçlanan kredi hesapları tekrar kontrol ediliyor.
  • Bu aşamadan sonra değerlendirilen ve kontrol edilen kredi hesapları tekrar KKB’ye bildiriliyor ve ortada bir yanlış var ise düzeltilmesi isteniyor.
  • Yanlış veya eksik olan durumlar burada KKB tarafından düzeltildikten sonra, sonuç bankaya bildiriliyor.
  • Bu aşamaya kadar müşteri hiçbir şekilde bilgi almıyor. En son aşamada düzeltilmeler yapıldıktan sonra banka tarafından müşteriye bilgi veriliyor yada banka aranarak konu hakkında detaylı bilgiler öğrenilebiliyor.

İlginizi çekebilir: Sicili Bozuk Olana Kredi Veren Bankalar yazımızda düşük kredi notuna kredi veren bankalardan bahsettik.

KKB; MİDES ile İtiraz Nasıl Yapılır?

Kredi notunun düşük olduğunu düşünen kişiler, bu durum için itirazlarını KKB sitesinde yer alan Müşteri İtiraz Değerlendirme Sistemi (MİDES)’ni kullanması gerekir. İtiraz için son bir ayda kişi banka veya Findeks aracılığı ile kredi notunu öğrenmiş olması gerekir. Kredi notunu Findeks’ten öğrenen kişilerin referans numaraları site üzerinde belirtilir. İtiraz bu referans numarası belirtilerek yapılmalıdır. Eğer referans numarası bilinmiyor ise Findeks üzerinden belirli bir ücret ödeyerek öğrenilmelidir. Bankalardan da rica edilerek bu referans numarası öğrenilebilmektedir. İtiraz etmek için: https://www.kkb.com.tr/risk-raporu-itiraz adresine gidebilirsiniz.

Banka Şubesi İtiraz ve Notunuz Kaç Olmalı?

Hata olduğu düşünülen kredi notu için banka şubeleri ile de itiraz yapılabilmektedir. Bankalarda müşterilerin kullandığı aynı sistem üzerinden itirazlarını gerçekleştirmektedir. Nasıl yapacağı hakkında bilgisi olmayan kişiler bu nedenle bankaların şubesine başvuru yaparak buradan itirazlarını gerçekleştirebilmektedir. Burada itiraz eden kişiler, referans numarası bulma gibi bir sıkıntıdan kurtulacaktır. Referans numarasını elde edemeyen ve nasıl alacağını bilmeyen kişiler bankalar ile başvurularını gerçekleştirdiğinde, banka personeli rahatlıkla kişinin referans numarasına ulaşarak itiraz başvurusunu buradan yapabilmektedir.

Olumsuz sonuçlanan kredilerden hemen sonra istenirse itiraz yapılabilmektedir. Bankalar bu gibi durumlarda müşterilerine oldukça kolaylık sağlamaktadır. Konu hakkında bilmek istediğiniz detayları bizlere aşağıdaki yorum bölümünden yazabilirsiniz. Konumuz 2018 ve 2019 yılları için sürekli güncel tutulmaktadır.

Kredi Notuna Nasıl İtiraz Edilir? (DETAYLI BİLGİLENDİRME) İçin Görüş Yaz veya Soru Sor

Kredi Notuna Nasıl İtiraz Edilir? (DETAYLI BİLGİLENDİRME) Konusuna Puan Verebilirsiniz.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Sayfa başına git