Kredi Notu Neden Sıfır Olur? Kredi veya Kredi Kartı Alabilir Miyim?

Kredi Notu Neden Sıfır Olur? Kredi Kartı Alabilir Miyim?
Güncelleme:13.10.2018 | Yazar:

Kredi notu neden sıfır olur? Yazımızda bunun nedenlerini ve bunun nasıl giderileceğini araştırdık. Bankayla ilişiği bulunan veya bulunmayan herkesin genel olarak bir kredi notu bulunmaktadır. Kredi notu insanların bankadan, kredi ve kredi kartı kullanıp kullanmayacağını temsil eden bir nevi risk analizidir. İnsanların tek bir adet kredi notu bulunur ve bu not bankalardan bankaya farklılık göstermez. Kredi notu sıfırdan başlar ve 2000 seviyelerine kadar çıkar. Sıfır kredi notuna sahip olanlar genellikle bankalardan hiç kredi veya kredi kartı kullanmayan kişiler olmaktadır. Bankacılık hizmetlerini kullandığı halde kredi notu sıfır olarak gözüken vatandaşlarımızı Kredi Notuna Nasıl İtiraz Edilir haberimizi okumasını öneririz.

Kredi Notum Sıfır Kredi Kartı Alabilir Miyim?

Kredi notu sıfır olan kişiler oldukça fazladır. Bu kişilerin daha öncelerden banka ile hiç ilişiği bulunmamıştır. Genellikle herkesin bir kredi kartı veya kredisi bulunur. Bankalardan kullanılan kredi kartı veya kredilere oranla, kişilerin risk raporları oluşturulur. Buna göre kişiler bankadan ilk olarak almış olduğu kredi kartının borçlarını ödeme seviyesine göre not belirlenir. Bu aşamadan sonra ise müşterilerin kredi notu oluşmaya başlar. Kredi notu sıfır olan kişiler ilk olarak kredi kartı alabilir. Bunun için banka maş bordrosu talebinde bulunabilir. Hatta bu durumda bulunan öğrenciler bile kredi kartı sahibi olabilmektedir. Güncellenmiş kredi sicilinizi görmek için Ücretsiz Kredi Notu Sorgulama sayfamıza geçiniz..

Kredi Notum Sıfır, Kredi Kullanabilir Miyim?

Kredi notu sıfır olan kişiler bankalardan kredi kartı alabilmektedir. Kredi kartı almak krediye oranla çok daha kolaydır ve hızlı bir şekilde işlemleri gerçekleştirilir. Bunun için öğrenci veya bir çalışan olmak yeterlidir. Bankalardan daha önce kredi kartı almamış olan kişilerin kredi notları sıfır olarak kalır. Bu kişiler kredi çekmek istediklerinde maalesef ‘’Ret’’ cevabı ile karşılaşırlar. Merkez bankası tarafından kredi çıkmaz. Buda hangi bankaya gidilirse gidilsin sonucun değişmeyeceği anlamına gelir. Kredi notları bütün bankalar için aynıdır ve değişiklik göstermez. Bu nedenle kredi kullanabilmek için öncelikle bankalardan kredi kartı almak, bunu bir süre kullanıp düzenli ödeme yapmak gerekir. İlerleyen zamanlarda ise yükselene kredi notuna oranla istenilen düzeyde kredi talebinde bulunabilir.

Ancak bazı kişiler maaşlarını bankaya aldıklarında, bu durum değişiklik gösterebilir. Düzenli bir şekilde maaşlarını bankaya alan kişiler bu banka ile görüşerek kredi notları sıfır olsa dahi kredi alabilme hakkına sahip olabilirler. Bu konuda maalesef net bir bilgi yoktur. Ancak dışarıdan kişilere oranla, kredi kullanma durumları daha yüksektir. Veya kredi kartı alırken daha yüksek limitlerde kredi kartı kullanma haklarına sahip olurlar.

Yardımcı Olabilecek Konu: Kredi Notu Düşüklere Kredi Veren Bankalar yazımızda düşük kredi notuna rağmen kredi alabileceğiniz yolları görebilirsiniz.

Kredi Notunu Yükselmek İçin Yapılması Gerekenler!

Kredi notu sıfır olan kişilerin bu notu yükseltebilmesi için öncelikle düşük limitli bir kredi kartı kullanması gerekir. Kredi kartını birçok banka öğrenciler dâhil olmak üzere, sıfır kredi notuna sahip olan kişilere verir. Kredi kartı alındıktan sonra düzenli bir şekilde kullanılmalı ve borçlarının kesinlikle aksatılmaması gerekir. Bu konulara dikkat edilmesi halinde, her ay düzenli olarak kredi notunda artışlar meydana gelir. Kısa bir zaman içerisinde kredi notu oldukça iyi seviyelere çıkar. Detaylar için Kredi Notu Nasıl Yükseltilir haberimizi okuyabilirsiniz.

Kredi Notu Neden Sıfır Olur? Kredi veya Kredi Kartı Alabilir Miyim? İçin Görüş Yaz veya Soru Sor

Kredi Notu Neden Sıfır Olur? Kredi veya Kredi Kartı Alabilir Miyim? Konusuna Puan Verebilirsiniz.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Sayfa başına git