Kredi Notu Nasıl Hesaplanır? Ve Notumu Nasıl Öğrenirim?

Kredi Notu Nasıl Hesaplanır? Ve Notumu Nasıl Öğrenirim?
Güncelleme:26.08.2018 | Yazar:

Kredi notu hesaplaması, kişinin genel olarak harcamaları, kullanımları ve ödemeleri ile alakalı olmaktadır. Her kredi kartı ve kredi kullanan kişinin bankalarda genel olarak bir kredi notu bulunur. Bu not kişilerin bankalar ile arasının ne kadar iyi olduğunun bir göstergesidir. Kredi notu ne kadar iyi olursa kişi, bankadan krediyi o kadar rahat bir şekilde alıp kullanabilir. Kötü kredi notuna sahip olan kişiler ise genellikle kredi başvurularından olumsuz sonuç alırlar. Bu nedenle birçok kişi kredi notunun nasıl hesaplandığını ve nasıl yükseleceğini merak etmektedir. İşte kredi notu hesaplama kriterleri ve öğrenme yolu.

Kredi Notumu Nasıl Öğrenebilirim?

Kredi notunu öğrenmenin birçok farklı yolu bulunmaktadır. Kredi başvurularının nasıl sonuçlanacağı, kredi notuna bağlıdır. Bu nedenle başvuru yapmadan önce kredi notunu öğrenmek gerekiyor. Kredi notu en hızlı olarak Findeks’ten öğrenilebilir. Findeks Kredi Kayıt Bürosu’na bağlıdır. Belirli bir ücret karşılığında kredi notu öğrenilebilir aynı zamanda kredi notu iyileştirmeleri hakkında profesyonel destekler alınabilir. Findeks haricinde kredi notu bankalar aracılığı ile öğrenilebilmektedir. Bunun için bir şubeye giderek kredi notunun öğrenmek için rica edilebilir veya kredi başvurusu yaparken belli olabilir. Ayrıca bankaların mobil veya internet şubeleri aracılığı ile belirli bir ücret ödeyerek kredi notu öğrenilebilmektedir. Kredi notunuzu hala bilmiyorsanız ve öğrenmek istiyorsanız Kredi Notu Öğrenme bölümümüze geçebilirsiniz.

Kredi Notu Nasıl Hesaplanır?

Kredi notu, genel olarak kişinin sahip olduğu kredi veya kredi kartlarının borçları ve bunları ne kadar aktif kullanması ile hesaplanmaktadır. Bu hesap oldukça detaylıdır ve kişinin bütün ödemeleri takip edilir. Telefon faturalarının düzenli ödenmesi de dahildir. Ödeme zamanın ilk hesap özeti belirlendiği günlerde veya son ödeme gününde yapıp yapılmadığı bile kredi notunun hesaplanmasında etkilidir. Birçok kişinin sahip olduğu kredi kartı veya kredi borçları bulunur. Puanınızı biliyorsanız puanların risklerini tablo üzerinden görmek için Kredi Notu Kaç Olmalı bölümümüze geçebilirsiniz.

Kredi Notu Nasıl Hesaplanır

Kredi Notu Nasıl Hesaplanır

Kişinin üzerinde bulunan kredi ve kart borçlarının ne kadar düzenli yapıldığı, kartlarının ne kadar aktif olarak kullanıldığı ve toplam borçlarının ödenip ödenmediği gibi durumlar genellikle kredi notu hesaplanması unsurlarının başında yer alır. Bu ödemeler ne kadar düzenli ise kredi notu buna uygun olarak aynı düzende artış gösterir. Ancak ne kadar kötü ise aynı oranda kredi notu dönem dönem düşüş göstermektedir. Bu nedenden dolayı borçların düzenli bir şekilde ödenmesi kredi notunda hayati önem taşır. Her zaman kredi kartının minimum ödeme tutarını yapmak bir süre kredi notunda düşüş meydana getirmese de, ileri ki zamanlarda bu sorun olarak ortaya çıkabilmektedir. Ayrıca! Sürekli yapılan kredi başvurularının olumsuz bir şekilde sonuçlanması da kredi notu hesaplanmasında etkili düşüşe neden olabilir. Bu nedenle boş yere yapılan kredi başvuruların zararı olduğunu bilmek ve ona göre davranmak gereklidir. Kredi notları her dönem hesaplanır. Bu hesap dönemleri ortalama olarak bir aylık bir zaman dilimini kapsar. Kredi notu nasıl hesaplanır? Sorusuna yanıt aramaya çalıştık. Merak ettiğiniz konuları yazı altından bizlere sorabilirsiniz. Editörlerimiz en kısa süre içerisinde döneceklerdir.

Kredi Notu Nasıl Hesaplanır? Ve Notumu Nasıl Öğrenirim? İçin Görüş Yaz veya Soru Sor

Kredi Notu Nasıl Hesaplanır? Ve Notumu Nasıl Öğrenirim? Konusuna Puan Verebilirsiniz.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Sayfa başına git