Kredi Notu Kaç Olmalı? Kredi Notlarının Karşılığı

Kredi Notu Kaç Olmalı? Kredi Notlarının Karşılığı
Güncelleme:23.11.2018 | Yazar:

Kredi notu kaç olmalı? Kredi notu kredi kullanıp kullanamayacağınızı belirleyen en önemli unsurların başında gelmektedir. Kredi notu diğer bir ifade ile bankaların müşterileri için sunmuş oldukları kredi kartı, konut, taşıt, ihtiyaç kredisi gibi kredi kalemlerine ilişkin olan dalgalanmaların ölçülmesi ile meydana çıkan bir çeşit puantaj durumudur. Yani kredi puanınız ne kadar yüksek olursa o denli düşük faizlerden yararlanma imkanınız bulunmaktadır. Birazdan kredi notunuzu ücretsiz öğrenmenin yolunu da makalemiz içerisinde öğreneceksiniz.

Kredi Notumu Nereden Öğrenebilirim?

Kredi notu KKB tarafından oluşturulmaktadır. KKB 9 adet bankanın bir araya toplanarak oluşturulan derecelendirme kuruluşudur. Türkiye’de çalışmalarını yürüten bankaların hepsi KKB’ye müşteri bilgilerini göndermektedirler. KKB tarafından oluşturulan kredi notu 1 ila 1900 aralığında olmakta.

Kredi notu kaç olmalı? Bunu öğrenmeden önce bankaların internet bankacılığı sistemlerinden KKB raporu alarak mevcut kredi notunuzu öğrenmeniz mümkün. Ancak bankalar kredi notunuz ile ilgiyi sizlerle paylaşmak adına cüzi bir miktar ücret talebinde bulunmaktadır. Talep edilen ücret kişi bazında çok azdır. Özellikle müşterisi olduğunuz bazı bankalar ücretsiz olarak size sicilinizi söyleyebiliyor. Hala kredi konutunuzu bilmiyorsanız https://www.krediverenbanka.net/ucretsiz-kredi-notu-ogrenme/ adresi üzerinden kredi notunuzu öğrenebilirsiniz.

Kredi Notu Nasıl Yükselir, Nasıl Düşer?

Bankalardan kredi ve kredi kartı gibi ürünleri kullanan kişiler belirli bir kredi notu sahip kişilerdir. Bankalar müşterilerine borçlanma yolu ile kredi adı altında nakit sunmaktadır. Kredi kartı ile alışveriş ve nakit çekim imkânı sunan bankalar bu kullanım süreci içerisinde mevcut risklerin ölçümünü de yapmak zorundadırlar. Kredi kartı kullanıcıları kredi kartlarındaki harcamaların ödemelerini düzenli bir şekilde yapması ve kullanılan kredi taksitlerinin de geciktirilmemesi halinde kredi notu olumlu olarak seyreder ve kredi notunuz yükselir.

Kredi notu kaç olmalı? Sorusu genel olarak kredi notunun yüksek olduğu kişiler tarafından sorulmaktadır. Bu sorunun cevabının altında yatan neden ise eğer vatandaş kredi notu yeterli ise yeni bir kredi çekme eğiliminde olmaktadır. Kredi notunun yükselmesine sebep olan en önemli etken kredi ödemeleri ile kredi kartı ödemelerinin aksatılması, ödeme güçlüğüne düşülmesi ve hatta daha ileri boyutlarda icra takibine düşülmesinden kaynaklanmaktadır.

Kredi Notu ve Risk Derecelendirmesi

Kredi notu kaç olmalı? Konumuzun bu bölümünde asıl merak ettiğiniz konuya değinmiş olacağız. Kredi notu ve risk karşılığı hakkındaki bilgileri sizler için aşağıda bir tablo halinde sunmuş olacağız.

En Riskli 1-699
Orta Riskli 700-1099
Az Riskli 1100-1499
İyi 1500-1699
Çok İyi 1700-1900

 

Kredi notu kaç olmalı? Sorumuzun asıl yanıtına gelmiş bulunmaktayız. Kredi notunuzun 1500 seviyelerinin üzerinde olması halinde yukarıdaki tabloda da gördüğünüz üzere çok rahat bir şekilde hangi bankanın kapısını çalarsanız çalın olumlu yanıt alırsınız. Ancak yine yukarıda yer alan tabloda olduğu gibi kredi notunuz 1 ila 699 aralığında ise kredi kullanma şansınız hiç bulunmayacaktır.

Kredi Notumu Yükseltmek İçin Ne Yapabilirim?

Kredi notu kaç olmalıdır? Konumuza genel bir bakış açısı ile açıklık getirdikten sonra kredi notu düşük seyreden kişilere birkaç öneride bulunmayı doğru bulmaktayız. Kredi notunuz düşük ve siz kredi çekemiyorsanız, mevcutta kullanmış olduğunuz kredi kartlarının ödemelerinde asla aksaklık oluşturmamalı, eğer kullanmış olduğunuz bir kredi bulunmakta ise aynı şekilde kredi ödemelerinizde de gecikme yaşamamalısınız. Kredi notunuzu yükseltmek için kredi kartlarınızı aktif olarak kullanıp, ödemelerini düzenli yapar ve kredi taksitlerini zamanında ödeyerek üzerinizde yer alan borç yükümlülüğünü azalttığınız oranda kredi notunuzu yükseltmeniz mümkün olacaktır.

Kredi Notu Kaç Olmalı? Kredi Notlarının Karşılığı İçin Görüş Yaz veya Soru Sor

Kredi Notu Kaç Olmalı? Kredi Notlarının Karşılığı Konusuna Puan Verebilirsiniz.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Sayfa başına git