Kredi Kartı Limiti Nasıl Arttırılır?

Güncelleme:26.12.2018 | Yazar:

Öncelikle ayrıntılı bir şekilde yazacağımız kredi kartı limiti nasıl arttırılır konusunun temelini oluşturan kredi kartının tanımını yaparak başlayalım yazımıza. Kredi kartı, bankaların veya belli başlı bazı kurum ve kuruluşların vatandaşlara mal ve hizmet satın alımlarında, para ve çekle ödemeye ek olarak sağlamış oldukları bir ödeme biçimidir. Özellikle de bankaların ve diğer finans kuruluşlarının kredi kartını ortaya çıkarmadaki amaçları para ve çekle ödemeyi en aza indirmeyi sağlamaktır.

Genel olarak kredi kartı tanımı için, bankaların belirli dönemde kullanmak ve de sınırlı limitlerle vermiş oldukları ve aynı zamanda da üye iş yerlerinde POS ismi verilen bir cihazla belirlenmiş olan limit ve dönemler dahilinde günlük alışverişlerde kullanılmaya uygun olan borçlanma aracıdır diyebiliriz.  Kredi kartı olan müşteriler, banka tarafından belirlenmiş limitler üzerinden tek seferde yada taksitler halinde diledikleri gibi alışveriş yapabilirler.

Kredi kartı limiti nedir ve kredi kartı limiti neye göre belirlenir?

Şimdi de kredi kartı limiti nedir sorusu ile devam edelim yazımıza. Kredi kartı başvurusu yapılırken müşterilerin vermiş oldukları bilgiler doğrultusunda banka tarafından belli kriterlere göre belirlenen parasal sınıra kredi kartı limiti denilmektedir. Peki, kredi kartı limiti neye göre belirlenir? Kredi kartı limitleri genel olarak kişinin gelir durumuna ve kredi sicil notuna göre belirlenmektedir. Yani bahsettiğimiz iki kriter de limitle doğrudan orantılı işlemektedir. Kredi sicil notunuz ne kadar yüksekse kredi kartı limitinizde o kadar yüksek belirlenir. Aynı ölçüde gelir düzeyiniz ne kadar fazlaysa yine kredi kartı limitiniz o ölçüde yüksek olacaktır.

Kredi Kartı Limiti Nasıl Sorgulanır?

Gün geçtikçe kredi kartı kullanma oranında hızlı bir artış gözlemlenmektedir. Bu artış beraberinde vatandaşlarda o derece fazla kredi kartı limit sorgulama işlemi yapmaktadırlar. Kredi kartı limit sorgulama işlemi artık çok daha hızlı ve kolay bir şekilde yapılmaktadır. Bu noktada en önemli olan kural ise; vatandaşın kredi kartı ile alışverişi sonucunda gelen ödemelerini ne ölçüde düzenli yaptığı ve ne derece eksiksiz yerine getirdiği oldukça önem arz etmektedir. Tam anlamıyla bu konuda bilgi sahibi olmayan vatandaşlar ise kredi kartı kullandığı banka ile görüşme sağlayıp ödeme planlarından tutunda kredi kartı limit sorgulama hizmetine kadar her türlü hizmetten faydalanabilmektedirler.

Yani kısaca, kredi kartı limit sorgulama işlemlerini hemen hemen hergün sorgulayan vatandaşlar kredi puanları hakkında bilgi almakla birlikle  o anda mevcut olan limitlerinide kolayca görmüş olup ona göre ödemelerini ayarlayabilirler. Ödemelerin aksatılmadan yerine getirilmesi ile bireylerde bankalar ve diğer finans kurum ve kuruluşlarıyla hiçbir zaman, hiçbir konuda sorun yaşamamış olurlar.

Kredi Kartı Limiti Maaşın Kaç Katı Olabilir?

Kredi kartı limiti maaşın kaç katı olabilir sorusu günümüzde kredi kartı limiti konusunda en sık sorulan sorulardan birisidir.  Özellikle ilk kez kredi kartı kullanacak kişilerin aylık gelirlerinin max. iki katına kadar kredi kartı limiti verilmektedir. İkinci yıldan sonra ise kişilerin aylık gelirlerinin 4 katına kadar limit arttırma talepleri kabul edilmektedir. kredi kartı limiti maaşın kaç katı olabilir sorusuna ek olarak 2018 yılı için örneklendirerek açıklamalar yapalım. örneğin bir bireyin aylık toplam geliri 3500 tl, ilk kez kredi kartı kullanacağını farzedersek (3500*2=7500 TL), ikinci yıldan sonra ise toplamda (3500*4=14.000 TL) olabilir. Kredi kartı limiti maaşın kaç katı olabilir sorusunuda buradan bir örnekle cevaplamış olduk.

Kredi Kartı Limiti Nasıl Arttırılır?

Kredi kartı limit arttırma işlemi gerçekleşmeden önce bankalar kredi kartı limitlerini belirlerken daha öncede bahsettiğimiz gibi bireylerin aylık gelirlerine göre belirlerler. Yani kişilerin kredi kartı limit arttırma taleğleri değerlendirilirken varlıklarına borçlarına ve kredi sicil notuna göre değerlendirmeler yapılmaktadır.  Bunlar en önemli olan kriterlerdir. ayrıca bunlara ek olarak maddeler halinde kredi kartı limit arttırma kriterlerini sıralayalım.

  • Nakit veya çekle ödeme yöntemi yerine kredi kartı ile ödeme yapılması,
  • Kredi kartının sürekli ve aktif bir şekilde kullanılması,
  • Kredi kartı borcunun asgari tutarının ödenmesi yerine tamamının ödenmesi,
  • Kredi kartı ödemesinin son gününü hassasiyetle takip etmek ve o gün ödeme yapılmasına özen göstermek,
  • Ek kart kullanımı,
  • Nakit avans çekip düzenli ödemelerde bulunmak vb. gibi kriterlere dikkat edildiği sürece kredi kartı limiti arttırma konusunda sıkıntı yaşamayacağınızı düşünüyoruz.

Kredi Kartı Başvuruları Nasıl Yapılır?

Hemen hemen tüm bankalar kredi kartı başvurusu konusunda benzer yöntemler izlemektedir. Sadece bir kaç banka yüzyüze başvuru kabul etmekte birlikte diğer tüm bankalarda online başvuru seçeneği mevcuttur. Daha önce sitemizde yayınladığımız bankalar özelinde başvuruları sayfalarına kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Ziraat bankası kredi kartı başvurusu yapmak için tıklayınız.

Garanti Bankası kredi kartı başvurusu yapmak için tıklayınız.

Kredi Kartı Limiti Nasıl Arttırılır? İçin Görüş Yaz veya Soru Sor

Kredi Kartı Limiti Nasıl Arttırılır? Konusuna Puan Verebilirsiniz.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Sayfa başına git