Kredi Kartı Almak İçin Yaş Sınırı (18 Yaşından Küçükler İçin)

Kredi Kartı Almak İçin Yaş Sınırı (18 Yaşından Küçükler İçin)
Güncelleme:03.09.2018 | Yazar:

Kredi kartı kullanmak isteyen kişiler eğer genç yaştalar ise akıllarına, ‘’Acaba kredi kartı yaşımdan dolayı çıkmayabilir mi?’’ gibi sorular gelebilmektedir. Kredi kartını kullanmak için belirli bir yaş sınırı bulunmaktadır. Bu yaş sınırı altında bulunan kişiler ne yazık ki bankalara kredi kartı ve kredi başvurusunda bulunamamaktadırlar. Bu yaş sınırı ise reşit olarak kabul edilen 18 yaş olmaktadır. Bu yaş altında yer alan kişiler bankalara kredi kartı başvurusunda bulunamaz ve kullanamazlar. Bu alt yaş sınırı olarak belirlenir. Bu şekilde 18 yaşını bekleyen ve tam 18 yaşında kredi kartı için başvuru yapan binlerce genç insan bulunmaktadır. Genellikle öğrenci seviyesinde olan bu kişiler için özel imkânlı, düşük faizli ve kart ücreti olmayan kredi kartları tahsil edilir.

Öğrenciler ve 18 Yaşından Küçükler İçin Kredi Kartı

Bu sorunun cevabı evet olmaktadır. Ancak bu lise öğrencileri veya ilkokul öğrencileri için geçerli bir durum değildir. 18 yaşından küçük bireyler anne veya babalarının kredi kartları üzerinden ek kart çıkarabilirler. 18 yaşına giren üniversite öğrencileri kendi başvuruları ile kredi kartı alabilirler. Üniversitede eğitim gören bütün öğrenciler için genellikle kredi kartı kullanma imkânı çok yüksektir. Hatta günümüzde bu kişilere istemese de bankalar tarafından kredi kartı teklifi gelmektedir. Öğrencilere uygun olarak tasarlanan birçok kredi kartı bulunmaktadır. Bunlar bankadan bankaya farklılık göstermektedir.

Öğrenci kredi kartı adı altında, bu imkânı kullanma yaşı 18-25 olarak belirlenmiştir. 25 yaş üstünde öğrenci olunsa dahi üniversite, öğrenci kredi kartlarından yararlanma imkânları oldukça zordur. Genellikle bu yaş aralığında bulunan kişiler için öğrenci kredi kartları uygun görülmekte ve verilmektedir. Öğrenciler için verilen kredi kartları için Öğrenci Kredi Kartı Veren Bankalar yazımızı okuyabilirsiniz.

Yaşlılar Kredi Kartı Kullanabilir Mi?

Kredi kartı kullanabilmek için alt yaş sınırı genelde 18 olmaktadır. Ancak bunun için bir üst yaş sınırı belirlenmemiştir. Bu nedenle bütün yaşlılar dilediği gibi kredi veya kredi kartı kullanma imkânına sahiptirler. Kredi kartı kullanan binlerce yaşlı insan bulunmaktadır. Emekli, yaşlılık ve buna benzer maaşlar alan yaşlılar için bankalar özel ve düşük faizli kredi kartı tekliflerinde bulunarak bu kişilerinde kart kullanmasını sağlayabilmektedir.

İlginizi Çekebilir: Garanti Bankası Kredi Kartı Başvurusu yazımızda bütün Bonus kredi kartlarını ve SMS ile başvuru yollarını açıkladık.

Ancak bazı durumlarda kredi kartı kullanma olanağı ne olursa olsun imkânsız bir hale gelebilmektedir. Bu durum hem yaşlılar hem de öğrenciler için de geçerlidir. Geçmişte veya yakın zamanlarda bankalarda bulunan kredi veya kredi kartları borçlarının düzensiz bir şekilde veya hiçbir şekilde ödenmemesi durumunda, kişinin sicili ve kredi notu olumsuz etkilenir. Buda bütün bankalarda kredi ve kredi kartı başvurusunda kişinin sicilinde görülür. Oldukça düşük kredi notlarına sahip kişilerin bu durumda kredi veya kredi kartı kullanmaları imkânsız bir hale gelebilmektedir. Buna ek olarak geçmiş zamanlarda ödenmeyen borçlar nedeniyle kara listeye girmiş olan kişilerinde aynı şekilde kredi ve kredi kartı kullanma imkânları çok zor bir hal alabilmektedir. Kara listede bulunan kişiler genellikle 5 sene kadar bir zaman diliminde bu haklardan muaf edilmektedir.

Kredi Kartı Almak İçin Yaş Sınırı (18 Yaşından Küçükler İçin) İçin Görüş Yaz veya Soru Sor

Kredi Kartı Almak İçin Yaş Sınırı (18 Yaşından Küçükler İçin) Konusuna Puan Verebilirsiniz.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Sayfa başına git