Kredi Borcu Olan Biri Kefil Olabilir Mi?

Güncelleme:14.11.2018 | Yazar:

Kredi Borcu Olan Biri Kefil Olabilir Mi?

Bu soruya cevap vermeden önce kefil nedir sorusunu cevaplamak daha doğru olacaktır. Kefil, özetle bir kişinin borcuna garanti verme durumudur. Kredi çeken kişi borcunu karşılamadığında ibre size döner ve borcu sizin üstlenmeniz istenir.

Neden Kefil Olunur?

Son yıllarda yaşanan maddi zorluklar nedeniyse bankalar neredeyse herkesin sık sık başvurduğu kuruluşlardan birisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Zira en çok da acil nakit ihtiyacının doğduğu durumlarda kişilere büyük faydalar sağlayan bankalar, ihtiyaç sahiplerine belirli oranlarda kredi vermeleri nedeniyle pek çok kişinin tercihi olmaktadır. Ancak bankalar kredi verirken elbette ki kendilerini de garantiye alabilmek adına kefillik sistemine başvurmaktadır ve bu sisteme göre kişilerin bankalardan yüksek miktarlarda kredi çekebilmeleri için kendilerine bir kefil göstermeleri gerekmektedir. Tüm bunların dışında bankalar kredi verirken gösterilen kefil kişilerde de bazı kriterlere dikkat etmektedir. Buna göre son dönemlerde çeşitli bankalardan kredi çekmeyi planlayan ve bu nedenle kredi borcu olan biri kefil olabilir mi diye merak eden kişilere bu konu ile ilgili daha detaylı bilgilendirme yapılabilir.

Her Kredi İhtiyacında Kefil Talep Edilir mi?

Bankalar, kredi verirken çeşitli faiz oranları koymakta ve bu sayede verdikleri kredileri kredi sahiplerinden geri alırken yüksek miktarlarda kar elde etmektedir. Bu nedenle bankaların genel anlamda ciddi kazançlar sağlayabilmek adına kredi verme işlemlerine sıcak baktıkları söylenebilmektedir. Ancak bankalar kredi verme aşamasında konusunda da oldukça titiz davranabilmektedir. Özellikle kredi notu düşük olan kişilerin istediği kredi oranını alabilecek güçte kredi notu mevcut değilse böyle zamanlarda bankalar kredi isteyen kişilerden bir kefil göstermelerini talep etmektedir. Söz konusu kefil, krediyi çekecek olan kişilerin borçlarını ödeyememeleri halinde bankanın kredi borcunu tahsil edeceği ikinci kişi anlamına gelmektedir. Kredi için kefil sistemi ayrıca bir tür referans sistemi olarak da tanımlanabilmektedir.

Düşük miktarlı bir ihtiyaç kredisi çekileceği zaman kişilerin kredi notu çok düşük değilse kefil gerekmeyebilir. Ancak taşıt kredisi, konut kredisi ya da benzeri yüksek miktarlı kredi taleplerinde bankalar kendilerini garanti altına alabilmek adına muhakkak kredi için kefillik şartlarını karşılayan bir kefil talep etmektedir.

Kefillik İçin Aranan Şartlar Nelerdir?

Bankalar, kredi vermeden önce kredi alma şartları adı altında kredi talep eden kişilerin borçlarını ödeme şekline, kredi notlarına, mal varlıklarına ve gelirlerine dikkat etmekte ve kredi onaylarını da bu doğrultuda vermektedir. Kredi taleplerinde gösterilen kefillerde ise aynı kredi çeken kişiler gibi bankaya borçlu sayılacaklarından ötürü kefillerin üzerinde herhangi bir borç durumu olması halinde söz konusu kişilerin kefilliği kabul edilmemektedir. Zira aynı kredi çekecek olan kişinin ödeme ve mal varlığı bilgilerinin kontrol edildiği gibi kefillerin de kredi için kefillik şartlarına göre kişisel hesapları, mal varlıkları ve borçlarına ne kadar sadık oldukları detaylı bir şekilde kontrol edilmektedir.

Kredi Borcu Olan Biri Kefil Olabilir mi?

Bankalar kişilere talep etmeleri halinde kredi verirken hangi kriterlere dikkat ediyor ve borçlu olan kişilere ne şekilde davranıyorsa kefil olanlara da aynı süreçleri yaşatmaktadır. Bu yüzden kredi için kefillik şartları doğrultusunda kefil olacak kişilerin kredi notlarının düşük olması durumunda üstlerinde borç olup olmamasına bakılmadan kefillikleri yüksek ihtimalle reddedilmektedir. Bunun yanı sıra kefilin kendi maaşının ya da mal varlıklarının üzerinde hali hazırda bir kredi borcu gözüküyorsa bu kişinin kefilliği yine banka tarafından reddedilecektir. Özetle, kredi borcu olan biri kefil olabilir mi sorusuna cevap olarak böyle bir durumda olan kişilerin kefilliklerinin kabul edilmeyeceği söylenebilmektedir.

Kimler Kefil Olamaz?

 • 18 yaşını doldurmamış kişiler kefil olamaz.
 • Hayatının herhangi bir döneminde icra, borç takibi ya da benzeri kara liste durumlarına maruz kalmış olanlar.
 • Gelir düzeyinin kefil olmak istediği borcu aylık bazda karşılayamayacak olanlar.

Kimler kefil olamaz sorusunun cevabı yukarıda saydığımız herhangi bir maddenin gerçekleşmesi durumunda maalesef kefil olamazsınız.

Kaç Kişiye Kefil Olunur?

Kaç kişiye kefil olunabileceği konusunda bir çok rivayet vardır. Fakat kanunda kefil olma sınırı oluşturacak herhangi bir madde yoktur. Geliriniz kefil olmak istediğiniz borçları karşılamaya yeterliyse birden fazla kez kefil olabilirsiniz.

Kefilsiz Kredi Veren Bankalar

Yukarıda bahsettiğimiz şartları yerine getiremiyorsanız üzülmeyin. Kefil olmadan da kredi çekmenin bazı yolları bulunuyor. Daha önceki yazılarımızda bu konuya derini derinine değindik. İlgili içeriklerimize gözatarak kefilsiz kredi veren bankaları inceleyebilirsiniz.

Kefil Olmadan Önce Bilinmesi Gerekenler

 • Kefil olmadan hiç bir şekilde borç alınamıyor mu? Eğer başka yollar mevcut ise kefilliğin riskini almaya gerek yoktur.
 • Kefil olunacak kişi borcuna sadık mı, geliri borcunu ödemeye yetecek mi, yeterince güvenilir mi gibi soruları sormanız gerekir.
 • Çekilen kredinin ödenmemesi durumunda ne kadar borç ile yükümlü olacağım, aylık ödemelerim ne olacak?
 • Kefil olduğum borcun düzenli ödenip ödenmediğini nasıl takip edebilirim, borç aksatıldığında ne yapabilirim?
 • Kefil olunurken istenilen belgeler neledir?
 • Borcun ne zaman biteceği, kefilliğin ne zaman son bulduğu ile ilgili bilgiler.
 • Kefillikten vazgeçmem durumunda başka birine aktarılabiliyor mu?
 • Kefil olunurken eş muvafakatnamesi gerekecek mi?

Tüm bu soruların cevabını bilmeden kefil olmanızı önermiyoruz. Kefil olma kararı vermek kolaydır fakat aksi bir durumda kefillikten çıkma şansınız yok denecek kadar azdır.

Kredi Borcu Olan Biri Kefil Olabilir Mi? İçin Görüş Yaz veya Soru Sor

Kredi Borcu Olan Biri Kefil Olabilir Mi? Konusuna Puan Verebilirsiniz.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3,00 out of 5)
Loading...
Sayfa başına git