Kendi Evimin Üzerine Konut Kredisi Çekmek İstiyorum!

Kendi Evimin Üzerine Konut Kredisi Çekmek İstiyorum!
Güncelleme:02.09.2018 | Yazar:

Kendi evimin üzerine konut kredisi çekmek istiyorum! diyen ama bu konuda bilgisi olmayan bir çok vatandaşımız bulunmaktadır. Konu ile alakalı olarak bankalara ve bu konuda bilgili kişilere bir hayli soru gelmektedir. Evinin üzerine konu kredisi çekerek ihtiyaçlarını gidermek veya yeni bir ev almak isteyen kişiler bu konuda bilgi sahibi olmak istiyorlar. Yasal olarak ne yazık ki evin üstüne veya ev gösterilerek konu kredisi çekmek imkânsızdır. Bu konuda bankalar kimseye yardımcı olamamaktadır. Konut kredisi ancak yeni ev alımında verilebilen bir kredi çeşididir. Ev gösterilerek ancak ihtiyaç kredisi verilebilmektedir. Bunun adı ise ipotekli ihtiyaç kredisi olmaktadır. İpotekli ihtiyaç kredisi almak için ise evin buna uygun olması gereklidir.

Ev Üzerine Kredi Çekmek (Teminatlı Kredi)

Evin üzerine konut kredisi çekilemeyeceğini öğrenen kişilere bu anlamda kullanabilecekleri ipotekli ihtiyaç kredisi hakkında bilgi verilmekte ve buna yönlendirilmektedirler. Bu kişiler ise ev üzerine kredi çekmek istemektedirler. Tabi bunun belirli şartları bulunmaktadır.

  • İpotekli ihtiyaç kredisi için kullanılacak olan evin, krediye uygun bütün şartları sağlaması gereklidir.
  • Kredi için kullanılacak olan ev, kredi başvurusu yapan kişini adına kayıtlı olmalıdır.
  • Bankaya başvuru yapan kişilerin kredi notları değerlendirmeye alındığı gibi aynı şekilde ipotekli ev kredisi kullanacak olan kişinin kredi notunun da riskli seviyede olmaması gereklidir.
  • Verilecek olan kredi vadesi 48 aydan fazla olmamaktadır.
  • Kredi çekerken sigorta yapılması önerilmektedir. Olası istenmeyen durumların yaşanmasında ödemeler sigorta tarafından yapılır.
  • Teminatlı ihtiyaç kredileri için İpotekli İhtiyaç Kredisi Veren Bankalar yazımızı okuyarak bankalara ve faiz oranlarına ulaşabilirsiniz.

Konut Kredisi Hangi Şartlarda Kullanılamaz?

Ev almak için tercih edilen konut kredisi bazı şartlarda kullanılamamakta veya verilememektedir. Bunun en baştaki şartlarında düşük kredi notu veya yetersiz gelir gelmektedir. Ancak buna ek olarak kişi yakın bir akrabasından konut alışverişi yapacak ise, kişiye sağlanacak olan konut kredisi verilmez. Bu konuda kredi alınan banka, gerekli bütün araştırmaları yapmaktadır. Bütün bankalarda aynı mevzuatlar söz konusu olmaktadır ve bu nedenden dolayı gidilen farklı bankalarda, buna ters düşecek bir durum ile karşılaşmak mümkün olmamaktadır.

Bunlara ek olarak banka bazı durumlarda kredi kullanımını onaylamamaktadır. Bu durum muvazaalı satış işlemlerinin tespit edilmesi durumlarında olmaktadır. Yani ortada bir oyun veya bankayı kandırma gibi durumlar söz konusu olduğunda kredi iptal edilir. Alınan kredinin ödenmeme riskinin fazla olması bunların ilk sebepleri arasında yer alır. Ayrıca buna ek olarak konut kredisinden vergi alınmadığı her vatandaşımız tarafından bilinmektedir. Konut kredisinden vergi alınmadığı için, vergi kaybına uğranılması durumlarında da kredi iptali söz konusu olmaktadır. Risk düşüklüğü ile müşteriye sağlanan düşük faize yüksek oranlarda konut kredisinin sağlanması sonucunda, bankanın zarar uğrama riskinin arttığının tespitinde kredi vermeme veya kredinin iptali söz konusu olabilmektedir. Bu gibi durumlarda kalınmamasına veya bankayı kandıracak davranışlardan kaçınmak son derece önemlidir.

Kendi Evimin Üzerine Konut Kredisi Çekmek İstiyorum! İçin Görüş Yaz veya Soru Sor

Kendi Evimin Üzerine Konut Kredisi Çekmek İstiyorum! Konusuna Puan Verebilirsiniz.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Sayfa başına git