Garanti Bankası Müşteri Temsilcisine Direk Bağlanma 2018 (ANINDA)

Garanti Bankası Müşteri Temsilcisine Direk Bağlanma 2018 (ANINDA)
Güncelleme:16.10.2018 | Yazar:

Garanti Bankası müşteri temsilcisine direk bağlanma ve müşteri hizmetlerine ulaşmanın yollarını deneyerek bulduk. Ve size iki yöntemden bahsedeceğiz. Banka ile ilgili işlemlerinizi internet üzerinden de hızlı bir şekilde yapabilirsiniz. Yazımızın sonunda bu yollara da ulaşabilirsiniz.

Teknolojik imkanları en üst düzeyde kullanan Garanti Bankası müşteri hizmetlerinde sesli komut sistemi çalıştırıyor. Garanti Bankası Müşteri Hizmetlerini aradığınızda sizi karşılayan bant kaydı talebinizi kısa kelimeler ile anlatmanızı istiyor. Örneğin “döviz işlemleri” dediğiniz de sizi ilgili menüye yönlendiriyor ve orada size sunduğu seçenekleri kullanarak işlem yapabiliyorsunuz.

Garanti Müşteri Temsilcisine Direk Bağlanma 2018 (Hızlı) – 1. YOL

Yapmanız gerekenleri adım adım anlattık. Bu adımları takip ederek müşteri hizmetlerine bağlanmanız mümkündür. İlk yol şu şekildedir;

  • Müşteri hizmetlerini 0850 222 0 333 yahut 444 0 333’den arıyoruz.
  • Bant kaydı başladığında 1’i tuşluyoruz.
  • Bizi aktardığı menüden 3 ve sonrasında 5’i tuşladığımızda eğer hatta yoğunluk yok ise beklemeden direkt olarak Garanti Bankası hizmetleri temsilcisine direk bağlantı yapmış oluyorsunuz.

Garanti Bankası Müşteri Hizmetlerine Direk Bağlanma İçin 2. Yol

Müşteri hizmetlerine kısa yoldan bağlanmak için yapmanız gereken diğer bir yöntem ise aşağıdaki gibidir.

  • 444 0 333 numarasını çeviriyoruz
  • Bant kaydı sizden talebinizi bir kelime ile anlatmanızı isteyecek “kart işlemleri hakkında” deyin
  • İkinci bir soru soracak konuşmasını tamamlamasını bekleyin ve “bunların dışında” diyerek direkt olarak Garanti Bankası Müşteri Hizmetlerine kısa yoldan bağlanabilirsiniz.

Dikkat! Zaman zaman bu yöntemleri engellemek için menü tuşlama tasarımları değişmektedir, internet sitemiz sürekli olarak çağrı merkezlerini takip ederek bir değişiklik olduğunda bunu duyuruyor.

Garanti Bankası Müşteri Hizmetlerine nasıl bağlanabilirim? (İnternet Üzerinden)

Garanti Bankası Müşteri Hizmetleri (İnternet Üzerinden)

Müşteri temsilcisine bağlanmak her ne kadar tuşlamaya göre pratik bir yöntem olsa da müşterileri çileden çıkarabiliyor. Garanti Bankasını aradığınızda ve müşteri hizmetleri ile hemen görüşmek istediğinizde sizi menüden menüye aktarıyor sürekli konuşarak karşınızdaki robota dert anlatmaya çalışıyorsunuz. Can sıkan bu durum için belli çözümler tabi ki var, Garanti Bankası Müşteri Hizmetlerine Direkt Bağlanma için ne yapmanız gerektiğini birkaç farklı yöntemi anlattık. Ve “alo garanti müşteri hizmetlerine nasıl bağlanabilirim?” sorusuna cevap aradık. Herhangi bir soru veya talebinizi soru olarak iletebilirsiniz. Tuşlama kombinasyonları 2019 yılı içerisinde de sürekli güncel tutulacaktır.

Garanti Bankası Müşteri Temsilcisine Direk Bağlanma 2018 (ANINDA) İçin Görüş Yaz veya Soru Sor

Garanti Bankası Müşteri Temsilcisine Direk Bağlanma 2018 (ANINDA) Konusuna Puan Verebilirsiniz.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Sayfa başına git