Findeks Kredi Notu Nedir? Ne İşe Yarar?

Güncelleme:25.08.2018 | Yazar:

Findeks Kredi Notu Nedir?

Findeks kredi notu bütün bankalar ile bağlantılı olan kredi ve kredi kartlarının ödeme alışkanlıkları ile bişr rapor oluşturan ayrıca kredi notu puanını belirten bir rapor aracıdır. Findeks kişinin bütün ödeme alışkanlıkları ve risk raporu üzerinde durarak kişiye bu konuda bilgi vermekte buna ek olarak kişinin isteğine bağlı olarak kredi notunu iyileştirmek için tavsiyelerde ve takipte bulunmaktadır. Kredi notu ve bununla alakalı olarak bütün bilgileri içerisinde barındırmaktadır. Birçok kişi ve kuruluş Findeks ile kişilerin kredi notlarına ve ödeme alışkanlıklarına göre risk raporunu incelemektedir. Ayrıca dileyen herkes bu sisteme kayıt olarak belirli bir ücret karşılığında bütün bu bilgilere erişerek, kredi notu ve risk durumları hakkında birçok bilgiye ulaşabilir.

Findeks Kredi Notu Kaç Olmalı?

Findeks kredi notu bankalarda kişilerin karşısına çıkan kredi notu ile aynıdır. Bu kredi notu 5 aşamadan oluşmaktadır ve her aşama kişinin risk seviyesini belirlemektedir. Bu risk seviyeleri ile kişiye kredi verilebileceği veya verilemeyeceği belirlenir. Ayrıca yüksek kredi notuna sahip olan kişiler maaşları ile doğru orantılı olarak yüksek oranlarda kredi çekebilirken düşük faiz oranlarından da yararlanabilmektedir.

Kredi Notu Değerleri Puan
En Riskli 1-699
Orta Riskli 700-1099
Az Riskli 1100-1499
İyi 1500-1699
Çok İyi 1700-1900

Findeks kredi notu için çok riskli, riskli, az riskli, iyi ve çok iyi aşamaları bulunmaktadır. Riskli kategorilerinde kredi alma imkânı yoktur veya çok düşüktür. Ancak iyi ve çok iyi aşmalarında puanı bulunan kişiler rahatlıkla kredi kullanabilmektedir. Rahat kredi kullanılabilecek kredi notu ortalama olarak 1500 sınırlarından başlamakta ve yukarısı için ‘’İyi’’ anlamında nitelendirilmektedir. Bu puana sahip olan kişiler bankalar tarafından risksiz olarak kabul edilmekte ve kredi için başvuruları olumlu bir şekilde sonuçlandırılmaktadır. Detaylar için Kredi Notu Kaç Olmalı yazımızı okuyabilirsiniz.

Findeks Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Findeks kredi notunu yükseltmek demek, standart kredi notunu yükseltmek demektir. Findeks kredi notu ile banka kredi notu arasında bir fark yoktur. Bu nedenle bankanızdaki kredi notunu yükseltmek için yapacağınız çalışmalar ve alacağınız önlemler sonucunda Findeks platformunda yazılı olan kredi notunuzda da artış olacaktır.

Findeks Kredi Notu Nedir ve Nasıl Yükseltilir?

Findeks Kredi Notu Nedir ve Nasıl Yükseltilir?

Kredi notunu arttırmak için aşağıdaki yöntemler göz önünde bulundurulmalıdır;

 • Öncelikle daha önceden var ise borç veya borçlar minimum seviye indirilmeli ve hatta borçlar tamamen kapatılmalıdır. Kredi kartı veya kredi borçlarının düzenli ödenmesi veya ödenmemesi kredi notunu en kısa yoldan etkileyen davranışlar arasında yer alır. Bu nedenle ilk dikkat edilmesi gereken noktalar arasında borçların düzenli ödenmesi ve kapatılması yer alır.
 • Nakit alışverişler yerine kredi kartından alışveriş yaparak ödemeleri sonrasında kredi kartına yatırmakta işe yaramaktadır. Bu şekilde kredi kartı daha aktif kullanılmakta ve ödemeleri de daha düzenli olmaktadır.
 • Boş yere sırf onaylanacak mı onaylanmayacak mı diye kredi başvuruları yapmak kesinlikle yanlış bir davranıştır. Bu kişilerin kredi notunun düşmesine neden olmaktadır. Olumsuz yanıtlanan başvuruların bu konuda etkilerini birçok kişi bilmektedir.
 • Hala kredi notunuzu bilmiyorsanız Kredi Notu Öğrenme yazımızı okuyabilirsiniz.

Findeks Kredi Notu Nedir? Ne İşe Yarar? Konusuna 2 Yorum Yapıldı

 1. Ahmet dedi ki:

  Aklımda birkaç banka var, kredi almak istiyorum. Sanırım öncelikle Findeks kredi notumu öğrenmem gerekiyor. Bu arada verdiğiniz bilgiler çok kıymetli, teşekkür ederim. 🙂

  1. Finans Uzman dedi ki:

   Teşekkür ederi Ahmet Bey.

Findeks Kredi Notu Nedir? Ne İşe Yarar? Konusuna Puan Verebilirsiniz.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Sayfa başına git