Ev Satarken Dikkat Edilmesi Gerekenler, Satışı Nasıl Yapılır? (ARAŞTIRDIK)

Ev Satarken Dikkat Edilmesi Gerekenler, Satışı Nasıl Yapılır? (ARAŞTIRDIK)
Güncelleme:25.08.2018 | Yazar:

Ev satarken dikkat edilmesi gereken oldukça fazla durum vardır. Bu konuda yapılan dolandırıcılıklar oldukça fazladır. Ayrıca elde tutulamayacak kadar miktarlarda bir ödeme gerçekleştirildiğinden, bu konuda hassasiyet gösterilmesi son derece kritik olmaktadır. Evin değerinin tam olarak belirlenmesi, satıcı ile bütün şartların yazılıp imzalanması ve akla gelebilecek bütün hususların belirtilmesi ev satış sırasında son derece önem arz etmektedir. Ev satılmadan önce oldukça detaylı araştırıma yapılmalıdır. Evin muadillerinin piyasa fiyatı, kira bedeline göre evin değerinin hesaplanması gibi durumlar göz önünde bulundurulmalıdır.

Ev Satarken Yapılması Gerekenler (ÖNEMLİ)

Evi satarken alıcı ile anlaşmadan önce ve anlaştıktan sonra dikkat edilmesi ve yapılması gerekenler oldukça fazladır. Bu konu ile alakalı olarak yapılması gerekenler aşağıdaki gibi olmalıdır;

 • Öncelikle ev satılmadan önce, evin değerinin belirlenmesi için piyasa araştırılmalı ve müadil evlerin fiyatları göz önünde bulundurulmalıdır.
 • Bazı durumlarda fark etmeden evin üzerine ipotekli kredi bulunabiliyor veya vergi borcu olabiliyor. Bunların olmamasına dikkat edilmelidir.
 • Evi satarken, satış için birçok site ve imkan değerlendirilmelidir. Bu gibi satışlar için kullanılabilecek oldukça fazla sosyal medya grupları, sayfaları ve siteler bulunmaktadır.
 • Emlakçı kullanarak satış yapmayı düşünen kişilerin, emlakçının yazmış olduğu sözleşmeyi sonuna kadar dikkatli bir şekilde okuması son derece önemlidir.
 • Alıcı bulunduktan sonra ise evin bütün olumlu olumsuz yönleri belirtilerek, anlaşılan bütün şartlar yazılmalı ve imzalanmalıdır.
 • Ev satış durumlarında evin zorunlu sahip olması gereken deprem sigortası bulunur. Bunun olduğunu garantileyin.
 • Yukarıda belirtilen güvenli para transfer yolları tercih edilmelidir.
 • Aboneliklerin iptal edilmesi ihmal edilmemelidir. Ayrıca belediyeye satışın yapıldığı bildirilerek yeni ikametgâh adresi tanımlanmalıdır. Var ise kiracıya satış durumu belirtilmelidir.

NOT: Tapu işlemleri aşağıdaki videoda detaylı olarak anlatılmıştır.

Ev Satarken Para Nasıl alınır?

Ev satarken, en çok merak edilen konulardan biriside paranın nasıl alınacağıdır. Bunun için güvenli ödeme yöntemleri bulunur ve paranın kesinlikle nakit olarak elden kabul edilmemesi gereklidir. Bu gibi durumda paranın sahte, eksik olması söz konusu olabilmektedir. Ayrıca paranın bankaya yatırılması veya kişinin çekmesi de zaman kaybına neden olacaktır. Bu gibi durumlarla karşı karşıya kalmamak için seçilebilecek en güvenli para alma yöntemi banka transferidir.

Ev satılırken ödemenin banka transfer ile alınması son derece önemlidir. Paranın eksik veya sahte olma gibi bir durumu söz konusu değildir. Para transferini gerçekleştirmeden önce, test için ufak bir miktar(3-5 TL) gönderilmesini istemekte fayda var. Bu şekilde paranın farklı veya karşılıksız bir hesaba giderek zaman kaybedilmesi de engellenmiş olur.

İlginizi Çekebilir: Ev kredisi faizlerini ve kampanyalarını takip etmek için Konut Kredisi bölümümüze geçebilirsiniz. Sürekli güncel olarak yazılan kredi haberlerini takip edebilirsiniz.

Yukarıda yazılanlar hem satılmadan önce hem de satıldıktan sonra dikkat edilmesi gerekenlerdir. Aşağı yukarı yazılan maddelere dikkat edilir ise, ev satışı son derece güvenli ve düzgün bir şekilde yapılmış olur. Ayrıca uzun dönem satılmayan evlerin, değerinin artması son derece mümkündür. Güncel olarak muadil evlerin değeri kontrol edilerek eğer gerekli ise evin satış parası arttırılmalıdır.

Ev Satarken Dikkat Edilmesi Gerekenler, Satışı Nasıl Yapılır? (ARAŞTIRDIK) Konusuna 1 Yorum Yapıldı

 1. Nilay dedi ki:

  Teşekkür ederiz bu güzel biler ışığında bizleri aydınlattığınız için. 🙂

Ev Satarken Dikkat Edilmesi Gerekenler, Satışı Nasıl Yapılır? (ARAŞTIRDIK) Konusuna Puan Verebilirsiniz.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Sayfa başına git