Ev Kredisi Ne Zaman Refinanse Edilir? (Yapılandırma Püf Noktaları)

Ev Kredisi Ne Zaman Refinanse Edilir? (Yapılandırma Püf Noktaları)
Güncelleme:05.10.2018 | Yazar:

Ev kredisi kullanan vatandaşlar belirli zamanlarda ev kredisini refinanse yani yapılandırmak istemektedir. Bu şekilde daha uygun faiz oranları, daha çok vade imkânı veya daha az vade imkânı ile isteklerine uygun bir şekilde, kredilerine yön verebilmektedirler. Yapılandırma işlemi her zaman yapılamamaktadır. Ancak kazançlı çıkılacak durumlar da veya kredinin ödenmesinde zorluk çekildiğinde düşünülmesi gereklidir. Ev kredisi için yapılandırmaya gitmek isteyen kişiler genellikle, kullandıkları krediden daha düşük oranlarda kredi çıktığında düşünmektedir. Bu gibi durumlarda, konut kredilerinde yapılandırmaya giden vatandaşların sayısı her geçen gün artmaktadır. Ancak bu tarz başvurular için dikkat edilmesi gereken bazı konular vardır.

Konut Kredisi Refinanse Ederken Nelere Dikkat Etmeliyim?

Ev kredisi kullanıp bu krediyi yeniden yapılandırmaya sokarak daha düşük faiz oranlarında, daha az vade veya daha yüksek vadelerde ödeyerek karlı çıkmak isteyenler kişiler yapılandırmaya girmek istemektedirler. Bu yapılandırmada dikkat edilmesi gereken ve araştırılması gereken birçok konu bulunur. Öncelikle alınacak olan yeni kredi ile eski kredi arasındaki kar oranı hesaplanmalıdır. Bu kar oranı hesaplandığında ise, sigorta, ek ücretler ve erken cayma bedeli konuları araştırılmalıdır. Bu gibi durumlarda istenmeyen ve bilinmeyen birçok yan ödeme işlemleri ortaya çıkabilmektedir. Bütün bu ödemeler öğrenildikten sonra bir önceki bankaya kalan ödeme ile yeni ödeme arasındaki fark belirlenmelidir. Bu anlamda ortaya çıkacak sonuçlar tatmin edici ise yapılandırma için uygun zaman olduğu anlaşılır.

Sadece vade oranı azaltmak veya düşürmek için yapılandırmaya gitmek kişiyi zarara sokabilir. Bu gibi durumlarda bir süre bekleyerek veya bankalar ile görüşerek daha uygun faiz oranlarının çıkıp çıkmadığı görüşülebilir. Uygun faiz zamanlarında yapılan ev kredisi refinanse işlemleri çok karlı olduğundan, bu zaman dilimlerinde tercih edilmektedir.

Kredi yapılandırma yaparken dikkat edilmesi gerekenler

Kredi yapılandırma yaparken dikkat edilmesi gerekenler

Konut Kredisinde Zorunlu ve İsteğe Bağlı Sigortalar

Konut kredilerinde yer alan bazı zorunlu ve isteğe bağlı sigortalar bulunmaktadır. Bu sigortalar refinanse yapıldığı zamanlarda kişilerin karşısına tekrar çıkmaktadır ve zorunlu sigortaların yeni banka tarafından tekrar yapılması gereklidir. Zorunlu sigortalar içerisinde, zorunlu deprem sigortası ve konut sigortası yer almaktadır. İsteğe bağlı sigorta içerisinde ise hayat sigortası ve ferdi kaza sigortası yer alır.

Bu sigortalar için bankalar tarafından belirli ücretler istenmektedir. İlk bahsedilen iki sigortanın yapılması zorunludur olduğundan sadece bu iki sigorta içinde ödenecek tutar hesaplanmalı ve karşılaştırma yapılırken değerlendirilmelidir.

Ev kredisini yapılandırmak isteyen kişiler genellikle bu gibi sigortaları hesabı katmamakta hatta cayma bedelini bile düşünmemektedir. Bu anlamda uygun gibi görülen yapılandırma işlemi aslında pek mantıklı olmamaktadır. Bu durumlardan dolayı, yapılandırma işlemi düşünen kişilerin birçok banka ile görüşmesi ve araştırma yapması faydasına olacaktır. Bankadan bankaya bu cayma bedelleri değişiklik gösterdiği gibi sigortalarda da farklılık durumları söz konusu olabilmektedir.

Ev Kredisi Ne Zaman Refinanse Edilir? (Yapılandırma Püf Noktaları) İçin Görüş Yaz veya Soru Sor

Ev Kredisi Ne Zaman Refinanse Edilir? (Yapılandırma Püf Noktaları) Konusuna Puan Verebilirsiniz.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Sayfa başına git