Eft Saat Kaça Kadar Yapılır? (Eft ve Havale Arasındaki Farklar)

Güncelleme:17.01.2019 | Yazar:

EFT (Elektronik Fon Transferi) Nedir?

EFT saat kaça kadar yapılır konu başlığımızın ayrıntılarına değinmeden önce, EFT nedir sorusunun cevabını verelim;

Uzun açılımı elektronik fon transferi olan EFT, kısaca bankalar arası para transferi işlemi demektir. Buradaki bankalar arası transfer işleminden kasıt; farklı iki banka arasında para gönderme ve para alma işlemidir. EFT işlemine bir örnek verecek olursak; Yapı kredi banka hesabından Ziraat bankası hesabına para gönderilmesi işlemi EFT işlemine örnektir. EFT nedir işlemini açıkladıktan sonra gelelim EFT ile havale arasındaki fark nedir sorusuna.

EFT ile Havale Arasındaki Fark Nedir?

EFT ile havale arasındaki fark nedir sorusuna değinmeden önce; EFT ile havale arasındaki benzerliğe değinelim. EFT ve havale işleminin her ikisi de elektronik ortamda yapılan transfer işlemidir.

EFT’nin, farklı bankalar arasındaki para transfer işlemi olduğunu söylemiştik. Havale ise; aynı bankalar arasında yapılan para gönderme ve alma işlemidir. Örnekle anlatalım; EFT işlemi Yapı kredi bankasından Yapı kredi bankası dışında kalan diğer bankalara yapılan para transferi işlemidir. Havale ise Yapı kredi bankasından yine Yapı kredi bankasına yapılan para transferi işlemidir.

EFT ile Havale arasındaki farkları sıralayalım;

  • EFT farklı bankalar arası, havale ise aynı bankalar arası para gönderme işlemidir,
  • EFT yapıldığı gün hemen hesaba geçmeyebilir, havale hemen havalenin yapıldığı anda hesaba geçer, yani ona süresi bakımından havale işlemi EFT ye göre daha hızlı onaylanır,
  • EFT hafta sonu yapılmaz. Yalnızca iş günlerinde yapılabilir. Havale ise haftanın 7 günü her saat yapılabilir.
  • EFT yaparken karşı banka hesabının 26 haneli İBAN numarası ve alıcının adı soyadı gibi bilgilere ihtiyaç duyulurken havale de yalnızca bağlı olunan şube ve hesap numarası yeterli olmaktadır.
  • EFT ücretleri havale ücretlerine göre biraz daha yüksektir. Çoğu banka havale para aktarma ücreti almazken EFT için para aktarım ücreti alabilmektedir.

EFT saat kaça kadar yapılır, EFT saat kaça kadar geçer?

EFT işlemini gerçekleştirmek için; banka şubelerinden, ATM’lerden, internet bankacılığından, mobil uygulamadan yardım alabilirsiniz. Günümüzde en sık tercih edilen ve en sık kullanılan EFT gönderme yöntemi ise; mobil bankacılık yöntemidir. Gelelim EFT saat kaça kadar yapılır sorusunun cevabına; elektronik fon transferi olan EFT ile ilgili EFT saat kaça kadar yapılır sorusu belki de en sık sorulan sorulardan birisidir.

EFT saatleri, her bankanın çalışma saatleriyle doğru orantılıdır. Yani her bankada EFT gönderim saati değişiklik göstermekle birlikte genel olarak EFT işlemi 16.30-17.15’e kadar yapılmaktadır. Fakat herkesin paraya ihtiyacı o saatler arasında olmayabiliyor. Mesela gece yapılan bir EFT ne zaman hesaba geçer? Gece yapılan EFT ne zaman hesaba geçer sorusunun cevabı belli aslında, kişilerin paraya ihtiyaçları hafta sonu da olsa, gece geç saatlerde de olsa EFT ilk iş günü hesaplara geçmektedir. Hafta sonu yapılan EFT ne zaman hesaba geçer ve gece yapılan EFT ne zaman hesaba geçer sorularını da bu sayede yanıtlamış olduk. Her bankanın açılış kapanış saatleri farklı olduğunu söyledik. Bu nedenle her bankanın EFT gönderim saatlerinin farklı olacağını belirttir. Peki, bankaların EFT saatleri nedir?

Bankaların EFT Saatleri Nedir?

Bankaların EFT saatleri sıralayacak olursak;

 

BANKA

 

ÇALIŞMA SAATLERİ
Ziraat Bankası EFT Saati

 

08:30 – 17:00
Şekerbank EFT Saati  

 

09:00 – 17:15
Türkiye Finans EFT Saati  

 

09:00 – 17:15
TEB EFT Saati  

 

09:00 – 17:15
Türkiye İş Bankası EFT Saati  

 

09:00 – 17:00
Vakıfbank EFT Saati  

 

09:00 – 16:30
Yapı Kredi EFT Saati  

 

09:00 – 16:45
Odeabank EFT Saati  

 

08:30 – 17:00
Akbank EFT Saati 09:00 – 17:00
Albaraka Türk EFT Saati   09:00 – 17:15
Denizbank EFT Saati 08:00 – 16:30
Finansbank EFT Saati 09:00 – 17:15
Garanti Bankası EFT Saati 09:00 – 17:15

 

Etiketler:

Eft Saat Kaça Kadar Yapılır? (Eft ve Havale Arasındaki Farklar) İçin Görüş Yaz veya Soru Sor

Eft Saat Kaça Kadar Yapılır? (Eft ve Havale Arasındaki Farklar) Konusuna Puan Verebilirsiniz.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Sayfa başına git