Döviz Kredisi ve Faiz Oranları

Güncelleme:14.12.2018 | Yazar:

Döviz Kredisi, bir diğer deyişle yabancı para kredisi, ihracatçıyı destekleyen, mal ve hizmet ihracında verimi artırmayı amaçlayan, ekonomiyi dolaylı yönden canlandıran ve en önemlisi üreticiye faydalı olan bir kredi türüdür. Aslında bir nevi yurtdışına mal ve hizmet satışı durumunda veya satış sayılan haller ve de bu tarz teslimler ile ülkemize yabancı para girişi sağlayıcı birtakım işlerde bulunan şirketlere veya bireylere, yurtdışına yapılacak olan ihracatın gerçekleşmesinin üstlenilmesi şartıyla ihracatçıyı destekleyen bir kredi türüdür döviz kredisi. Döviz kredisinin en bilinen iki çeşidi mevcuttur. Bunlardan ilki spot kredisi, diğeri ise rotatif kredidir. Her daim ihracatçıların üretim finansmanını kolaylaştırmayı amaçlayan bir kredi türü olan yabancı para kredisi türünün bir avantajı da,  banka ve sigorta muameleleri vergisi, diğer vergi, resim ve harç gibi kamu gelirlerinden istisna bırakılmış olmasıdır. Bunun karşılığı olarak ise sizden tek istenen yurtdışına mal ve hizmet satışı yaparak ülkeye gelir sağlamak ve bunu belgelendirmektir. Döviz kazandırıcı işler kapsamında ise direk ihracat, döviz kazandırıcı ticari işlemler, ihraç kaydıyla satış, transit ticaret vb. gibi işler yer almaktadır.

Yabancı Para Kredisi nasıl kullanılır?

Döviz kredisi denince akla ilk gelen soru, çekilecek olan kredinin yabancı bir para birimi cinsi üzerinden kullanılıp kullanılmayacağıdır. Aslında adı üstünde yabancı para kredisi! Evet, kullanılacak olan kredi yabancı bir para cinsinden kullanılmakla birlikte, kredi tutarı isteğe bağlı olarak hesaplara TL para birimi olarak ta aktarılabilmektedir. Bu gibi talepler olduğunda bankalar dolar alış kuru üzerinden kredi kullandırmaktadır. Döviz kredisi piyasada mevcut olan tüm kredi türleri arasında faiz oranları bakımından oldukça avantajlı olan bir kredi çeşididir. Diğer kredilerde kredi faiz oranları yüzde 15-16 olmakta iken, döviz kredisi faiz oranları yüzde 3-4 gibi düşük oranlarda seyretmektedir.

Kimler döviz kredisi kullanabilir?

Öncelikle ihracat yapan kişi veya firmalar döviz kredisi imkânından yararlanmaktadır. Peki, yalnızca yurtdışına satış yapan kişi ve kurumlar mı faydalanabilir bu döviz kredisinden? Elbette ki yurtdışına satış yapmayan yerli üretici firma ve şahıslarda döviz kredisi kullanabilmekte ve kullandıkları bu kredi türü dövize endeksli kredi olarak adlandırılmaktadır.

Döviz kazandırıcı işler nelerdir?

Hali hazırda yurtdışı ihracat ile uğraşmakta veya ihracat girişiminde bulunacaksanız eğer size birkaç döviz kazandırıcı işler örneklerinden bahsedelim.

  • Genel olarak turizm şirketlerinin veya seyahat acentelerinin, yurtdışına veya ülke içine yapmış oldukları hizmet satışları döviz kazandırıcı işler kategorisindedir
  • Karşılığı yabancı para olarak temin edilmek şartı ile ülke dışında yerleşik olarak faaliyet gösteren firmaların garanti kapsamında gerçekleştirmiş oldukları gemi onarım, tadilat ve bakım hizmetleri de döviz kazandırıcı işler kategorisindedir.

Döviz kredisi faiz oranları

Daha öncede bahsettiğimiz gibi diğer ticari veya bireysel krediler arasında en cazip kredi faiz oranları sunan kredi çeşidi yabancı para kredisi çeşididir. Genel olarak yüzde 3-4 civarlarında ve vadeleri 1 yıldan uzun süreli olabilen döviz kredileri için çok fazla formaliteye de gerek yoktur. Tek gerekli olan şey uygun finansmanı sağladıktan sonra ülke ekonomisine ve üretici kesime katkı sağlamak amaçlı ihracat yapmaktır.

Döviz kredisi türleri nelerdir?

Son olarak ihracatçılar için biçilmiş kaftan olan döviz kredisi türlerinden bahsetmek istiyoruz sizlere. Bunlardan en sık kullanılanları ve en bilinenleri şunlardır:

1)Spot kredi

2)Rotatif kredi

Spot Kredi Nedir?

Bankalar tarafından belirlenecek olan belirli ve süreli bir vade sonunda ödemenin gerçekleştirileceği döviz kredisi çeşididir spot kredi. Örnek üzerinden daha net açıklayacak olursak;  yüzde 4 faiz oranıyla  kasım 2019 tarihinde 250.000 dolar döviz kredisi kullanıldığını varsayarsak eğer;  vademizi 2 yıl olarak hesaplarsak vade bitimi olan 2021 tarihinde faiz artı anapara ile birlikte toplam borç tek seferde ödenerek kapatılır.  Spot kredi daha çok belirli bir proje üzerine iş yapan firmaların tercih ettiği alıcı tarafından verilen hizmetin karşılığı olarak tahsil ederek kredi ve faizi kapattığı kredi çeşididir.

Rotatif Kredi Nedir?

Rotatif kredi ise, bankaların belirli oranda belirledikleri limiti müşterilerin esnek olarak kullanmasıdır.  Yani bankanız sizin için bir limit belirler o limitle kredi çekip ödersiniz, tekrar çeker tekrar ödersiniz. Bir nevi borcunuzu öderseniz tekrar çekme hakkına sahip olabilirsiniz gibi bir durum oluşuyor rotatif kredi türünde. Rotatif kredi faizi ise günlük olarak belirlenmektedir. Yani o an ne kadar kredi bakiyesi mevcut ise onun üzerinden hesaplanarak tahsil edilir. Yine her iki döviz kredisi türünün de faiz oranları oldukça düşüktür. Durum buyken, yabancı para kredisi faiz oranları düşük durumdayken sizde girişimlerinizi ertelemeyin ve sizler için en uygun olan döviz kredisi veren bankayı bulup bir an önce kredi başvurunuzu gerçekleştirin!

Etiketler:

Döviz Kredisi ve Faiz Oranları İçin Görüş Yaz veya Soru Sor

Döviz Kredisi ve Faiz Oranları Konusuna Puan Verebilirsiniz.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Sayfa başına git