Çocuk Parası Nasıl Alınır?

Güncelleme:10.11.2018 | Yazar:

Öncelikle yazımıza çocuk parası nedir, çocuk parası nasıl alınır ve devlet kaç yaşındaki çocuklar için vatandaşlara çocuk parası ödemektedir gibi soruların cevabını yanıtlamakla başlayalım. Son zamanlarda özellikle internet üzerinden aratılan çocuk parası nasıl alınır veya çocuk parasını kimler alır sorusuna yanıt verecek olursak; devlet bu hususta 0 ila 8 yaş arasındaki çocuklar için belli miktarlarda parasal ödemeler yapmaktadır.  Aslında çocuk parasına doğum parası da denmektedir. Doğum parası yeni doğan bebekler için doğum yapan anneye karşılıksız olarak verilen paralardır. Peki, bu çocuk parası veya doğum parasını almak için nereye başvurmak gerekiyor? Gelin hep birlikte inceleyelim.

Devlet, sigortalı ailelerin çocuklarına çocuk yardımı yapmaktadır. Hükümet 0-8 yaş arası çocuklara beslenmelerinin karşılanabilmesi, gelişimlerinin devamı ve de eğitimlerine katkı sağlayabilmek adına yardımlarda bulunmaktadır. Devlet çocuk ayrımı yapmadan her doğan çocuk için parasal yardımlarda bulunuyor. Peki, bu çocuk parası nasıl ve nereden alınır?

Çocuk parası nereden alınır?

Devletin uygulamaya koymuş olduğu bu çocuk parası yardımı özellikle dar gelirli ailelere yardımcı olabilmek,  genç nüfusun artırılmasında katkıda bulunmak ve çocukların beslenme ihtiyaçlarına destek olmak için ödenmektedir. Bir kurum veya kuruluşta çalışan anneler çalıştıkları yer ile bu konu hakkında irtibata geçerek ilgili kişilerden konuyla ilgili yardım alabilir ya da 183 veya 144 numaralı hatlardan konuyla ilgili detaylı bilgi alabilirler.

Çocuk parasını almak için gerekli evraklar;

  • Öncelikle hastaneden alınacak doğum raporu aslı bir diğer adı ile analık iş görmezlik raporudur.
  • Bu asıl belgeye ek olarak doğumu yapan anneye ait kimlik fotokopisi,
  • Yeni doğmuş olan bebeğin kimlik fotokopisidir.

Tüm bu belgeler hazırlandıktan sonra çocuk parası yardımını alabilmek için illerde Aile Bakanlığı il müdürlüklerine, ilçelerde ise Kaymakamlıklara başvuru yapmak yeterlidir.

Çocuk parası ne kadardır?

Şuan için ülkemizde çocuk için ödenen doğum yardımı parası veya bir diğer ismi ile çocuk yardımı parası ilk doğan çocuk için 300 TL, 2. 3. ve 4. Çocuklar içinse 400 TL’dir.

Çocuk parasını kimler alabilir?

Aslında yukarıda yazmış olduğumuz bilgilerden de anlaşıldığı gibi çocuk yardımı parası çocuk ayrımı yapılmadan her doğum sırasında dünyaya gelen çocuk için yapılan yardımdır. Yani yeni doğum yapan annelerin faydalanabildiği bir uygulamadır. Siz değerli anneler bu karşılıksız ödeme aslında aileye değil bizzat siz annelere yapılmaktadır. Aile ve sosyal güvenlik bakanlığı başvuruda bulunan annelerin çocuk parası yardımlarını PTT işyeri üzerinden sadece anneler adına yapmaktadır. Dolayısıyla bu parayı sadece anneler kendi adlarına çekebilmektedirler. Çocuk parasını kimler alabilir sorusunda herhangi bir kısıtlama yoktur. Herhangi bir iş kolunda çalışan anneler ve hatta memur annelerde başvuruları doğrultusunda bu yardımdan faydalanabilirler.

Çocuk parası alabilmek için şartlar:

  • Çocuk parası alabilmenin aslında ilk ve en önemli şartı doğum yapan annenin ve doğum sonucu dünyaya gelen bebeğin sağ olması. Ölü doğumlarda çocuk parası yardımı yapılmamaktadır.
  • Bir diğer başvuru şartı ise yalnızca Türk tabiiyetindeki anneler bu yardımdan faydalanabilmektedir. Yabancı uyruklu annelerin çocuk yardımından faydalanabilmesi mümkün değildir.
  • Çocuk parası alabilmek için bir diğer şart ise çocuk parası yardım dilekçesi doldurmak ve tüm bu şartlar yerine getirildiğinde evrakları alıp SGK il ve ilçe merkezlerine başvuru yapmaktır.

Çocuk Parası Nasıl Alınır? İçin Görüş Yaz veya Soru Sor

Çocuk Parası Nasıl Alınır? Konusuna Puan Verebilirsiniz.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Sayfa başına git