Bozuk Sicile Kredi Veren Bankalar Var Mı? 2018 – 2019 DETAYLARI

Bozuk Sicile Kredi Veren Bankalar Var Mı? 2018 - 2019 DETAYLARI
Güncelleme:14.10.2018 | Yazar:

Bu yazımızda bozuk sicile kredi çekmek mümkün mü? Hangi banka kredi veriyor? gibi bir çok sorunun yanıtını aradık. Kredi sicili bozuk olan kişilerin en çok araştırdığı konular arasında bozuk sicile kredi veren bankalar bulunmaktadır. Bunun sebebi artık çaresizliğe bir çare getirme derdidir. Her ne kadar kredi çekemeyeceğinizi bilseniz de böyle bir araştırma yapmaktan geri kalmazsınız. Kredi, kredi kartı gibi finansal ürünlerde ödeme güçlüğü sebebi ile siciliniz bozulmuş şansınızı denemeye devam eder misiniz? Bu sorunun cevabı birçok kişi tarafından “evet” olacaktır. Sonuç itibari ile nakit ihtiyacı her daim insan hayatında var olmaktadır. Hele bir de tepetaklak gelip, tüm düzeni bozulmuş, aile hayatı tehlikeye girmiş olan kişiler bu husus üzerinde daha fazla durmaktadırlar.

Kredi Sicili Bozuk Olanlar Kredi Çekebilir Mi? 2018

Kredi sicili bir kişinin kredi ödeme potansiyeline bağlı olarak olumlu ya da olumsuz sayılabilecek bir finansal göstergedir. Rutin bir şekilde ödeme yapmaya devam ettiğiniz kredi taksitlerini öyle bir an gelir ki ödeyemez hale düşersiniz. İşsiz kalmak, sağlık problemleri ile uğraşmak, gereğinden fazla harcamalar yapmak gibi durumlar aile mali durumunu olumsuz etkilemektedir. Bu gibi durumlarda da ödenmesi şart olan banka kredi taksitleri sekteye uğrayabilmektedir. Bu gibi durumlarda ödeme güçlüğü yaşamaya başladığınız anda bankalara başvuru yaparak “borç transfer kredisi” kullanarak kredi çekebilirsiniz.

Bankada bulunan borçlarınızı bir diğer bankaya aktarabilirsiniz. Veyahut aynı bankada bulunan borçlarınızı bankanın 90 günlük gecikme neticesinde “kredi yapılandırma” işleminden yararlanarak borçlarınızı tekrardan biz düzene sokabilirsiniz. Ancak burada dikkatli olmanız gereken husus banka faiz oranlarının yüksek olacağıdır. İcralık olmaktansa yüksek faiz oranlarına katlanarak siciliniz bozuk dahi olsa da kredi kullanarak borçlarınızı yapılandırmanız daha doğru olacaktır. İcralık olmanız halinde adınızın kara listeye eklenmesi ilerleyen dönemlerde daha büyük problemlerle savaşmak zorunda kalmanız demektir.

Kara Liste İle Sicil Bozulması Arasındaki Farklar

Sicilin bozulması hali kişinin ödemekte olduğu kredi taksitlerini, kredi kartı borçlarını zamanında ödeyemeyerek geciktirmesi halinde kredi notunun düşmesi anlamını taşımaktadır. Bu durumlarda halen daha bankalardan kredi kullanmanızın yolu açık olmaktadır. Sicili bozuk olan kişilere kredi veren bankalar bulunmaktadır. Bu tamamıyla bankaların kredi prosedürleri ile ilgili bir durumdur. Riski değerlendirerek, müşterisinin teminat, kefil vs gibi ek olarak sunacağı teminatlara istinaden normalden daha yüksek faiz oranları ile kredi kullandırabilmektedir. Ancak kara listeye düşmüşseniz burada hiçbir bankadan kredi çekebilmeniz söz konusu dahi edilemez.

Kara listeye düşmek bankalara ödemeniz gereken kredi ve kredi kartı borçlarınızı ödeyemediğiniz durumlarda icra süreci başlamaktadır. Banka avukat ve icra dairelerine bildirimde bulunarak alacakların tahsili yoluna gitmektedir. İcralık olmanız halinde de kara listeye Merkez Bankası(tcmb.gov.tr) tarafından adınız işlenmektedir. Adınızın kara listeden çıkması için ise tüm borçlarınızı bitirdikten sonra 5 yıllık sürecin geçmesine bağlıdır. 5 yıl tamamlandıktan sonra kredi notunuz “0” olacaktır. Aslına bakarsanız bu durumda da birçok banka kredi vermek istemeyecektir. Yazımızın ilerleyen bölümünde ise “0” olan kredi notunu nasıl yükseltebileceğinizi bulmuş olacaksınız.

Kredi Notum 0 Nasıl Yükseltebilirim?

Kredi notum 0 nasıl yükseltebilirim? Diye düşünüyorsanız yazımızın bu bölümünde sorunuzun cevabını net olarak bulmuş olacaksınız. Kara listeden çıktınız ve kredi notunuz “0” ve kredi kullanmak için bankalara başvurdunuz. Bankaların büyük bir bölümü kredi notu düşük olanlara kredi vermekten kaçınmaktadır. Bu gibi durumlarda nakit ihtiyacınız çok acil değil ise düşük limitli kredi kartı sahibi olmalısınız. Örneğin 500 TL limitli bir kredi kartından her ay 500 TL mutfak masrafınızı yaptığınızı varsayalım.

Kredi kartınızın son ödeme tarihini dahi beklemeden hesap kesim tarihinden hemen sonra kredi kartı borcunuzun ekstre tutarını ödemelisiniz. Birkaç ay bu şekilde düzenli ödemeler yaptığınızda kredi notunuzun hızla yükseldiğini göreceksiniz. Bu durumda bankalardan kredi başvurusu yapmanıza gerek kalmadan birçok banka sizi “kredi verelim” diye aramaya başlayacaktır. Kredi Kayıt Bürosu adı verilen ve kısa adı KKB olan birimde kredi notunuzun yükseldiği bankalar tarafından kullanılan ortak sistemlerde otomatik olarak görünecektir. Kredi sicilinizi hala bilmiyorsanız Kredi Notu Öğrenme yazımızı okuyabilirsiniz.

Sicili Bozuk Olanlara İpotekli Kredi Hakkı Veren Bankalar

Sicili bozuk olanlara ipotekli kredi hakkı veren bankaları öğrenmek istiyorsanız aşağıda listesini sunduğumuz bankaların şubelerini ziyaret ederek detaylı bilgi edinebilirsiniz. İşte 2018 yılında en düşük faizli ve ipotekli kredi veren bankaların listesi;

  • Vakıfbank, araç, konut, işyeri, arsa ipoteği karşılığında %1,40 faiz oranı ile
  • Ziraat Bankası, konut, işyeri, arsa ipoteği karşılığında %1,35 faiz oranı ile
  • Halk Bankası, konut ipoteği ile %1,30 faiz oranı ile
  • Akbank, konut ve işyeri ipoteği ile %1,47 faiz oranı ile

İpotekli ihtiyaç kredisinde bankaların hepsi farklı prosedürler uygulamaktadır. En düşük faiz oranı ile ipotekli ihtiyaç kredisi kullanabileceğiniz bu dört banka haricinde ipotekli ihtiyaç kredisi veren bankalar da bulunmaktadır. Ancak Yukarıda bahsi geçen bankaların faiz oranlarının daha düşük olması sebebi ile en çok kredi tahsisi gerçekleştirilen bankalar da bunlardır. Detaylar için İpotekli İhtiyaç Kredisi bölümümüze geçebilirsiniz.

Kredi Sicili Bozuk Olanlar Kefil İle Kredi Kullanabilir Mi?

Kredi sicilim bozuk, kredi notum haddinden fazla düşük diyelim. Peki, bu durumda ne yapabilirsiniz. İhtiyacınız olan nakit için bankalar tarafından bordrolu çalışan ya da emekli olan 60 yaş altındaki kişileri kefil olarak gösterebilirsiniz. Kefil isteme hakkı tamamıyla bankanın uygulamaları ile alakalı bir durumdur. Göstereceğiniz kefil eğer bir kamu kurumunda memur ise bankalar daha kolay kredi verebilmektedirler. Eşler birbirlerine kefil olabilmektedirler. Ancak burada da önemli olan kefil olacak eşin de kredi notunun düşük olmaması veya kara listede olmamasıdır. Kredi notu düşük olan vatandaşlarımızın nasıl kredi çekebileceği hakkındaki detaylı bilgilere Kredi Notu Düşük Olana Kredi yazımızda değinmiştik. Kredi fırsat detayları 2018 ve 2019 yılları içerisinde güncellenecektir.

Bozuk Sicile Kredi Veren Bankalar Var Mı? 2018 – 2019 DETAYLARI İçin Görüş Yaz veya Soru Sor

Bozuk Sicile Kredi Veren Bankalar Var Mı? 2018 – 2019 DETAYLARI Konusuna Puan Verebilirsiniz.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3,00 out of 5)
Loading...
Sayfa başına git