Bebek Bakıcı Parası Nasıl Alınır?

Güncelleme:15.12.2018 | Yazar:

Çalışma hayatında aktif olarak yer alan anne adayları için bebek bakıcı parası düzenlemesinin yapılması ebeveynler için olumlu yönde bir gelişme olmuştur. Bu düzenlemeye göre devlet çalışan annelere destek sağlamak adına bakıcı parası verir. Bu sayede anneler çocukları olduğunda rahat bir şekilde iş yaşamına devam edebilir.

Bakıcı Yardımı Başvuru

Bebek bakıcı parası başvurusu için bazı şartların sağlanıyor olması gerekir. Öncelikli iki şart doğumdan sonra annelerin çalışma hayatına geri dönmesi ve bakıcı yardımı alınacak olan çocuğun 0 – 24 ay arasında olmasıdır. Şartlar sağlandığı takdirde SGK’nın internet sitesi üzerinden başvuru yapılır. Başvuru esnasında bir form doldurulur ve böylece anne adayları ön değerlendirmeye tabi tutulur. Bu uygulama ilk etapta pilot ilk olarak belirlenen Antalya, Bursa ve İzmir illerinde uygulanmaktadır. Memnun kalındığı takdirde tüm ülke genelinde uygulanmaya başlanacaktır.

Bakıcı Parası Kimler Alabilir?

Bakıcı parası almak için belirlenen koşullar eksiksiz şekilde yerine getirilmelidir. Buna göre anne başvuru esnasında sigortalı çalışıyor olmalıdır. Annenin aldığı ücrete ise asgari ücretin brüt tutarının iki katı kadar olması şartı koyulur. Bu parayı alabilmek için;

  • Çocuğun iki yaşında ve daha küçük olması,
  •  Anne ve bakıcının aynı ilde ikamet etmesi,
  • Türk vatandaşı olması,
  • Çocuk bakıcısının en az ilkokul mezunu olması ve birinci dereceden akraba olmaması
  • Proje dahilinde annenin çocuk bakıcısı ilan edilmemesi gibi şartlar da aranır.

Çalışan Anneye Bakıcı Parası

Çalışan anneye bakıcı parası adı altında yapılan uygulama için şartlar sağlanıp başvuru yapıldıktan sonra devlet yetkilileri bakıcının olduğu evi ziyaret eder ve incelemeler yapar. Buna yönelik istihdamda aylık 1540 lira hibe desteği verilmesi planlanmıştır. Verilen hibe desteğinin çocuk otuz altıncı ayına kadar devam edeceği ifade edilir. Bu sürenin dolmasıyla yardım parası kesilirken ikinci çocuğun olmasıyla birlikte tekrar bebek bakıcı parası almak mümkündür. Bakıcı parasının yanı sıra çalışan annelere destek amacıyla toruna bakan babaanne ve anneannelere de torun bakma parası verilir. Böylece annelerin iş yaşamlarına sorunsuz şekilde devam etmeleri sağlanır.

Bebek Bakıcı Parası Nasıl Alınır? İçin Görüş Yaz veya Soru Sor

Bebek Bakıcı Parası Nasıl Alınır? Konusuna Puan Verebilirsiniz.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Sayfa başına git