Bankaların Havale Saati Kaça Kadar?

Güncelleme:17.01.2019 | Yazar:

Havale Nedir?

Havale işlemi bir bankaya ait iki farklı şube arasında para transferi işlemidir. Yani aynı bankalar arası para alma ve gönderme işlemine havale denir. Örneğin; Denizbank hesabından yine Denizbank’ta açılmış olan bir hesaba para göndermek. Havale işlemi yapılırken hesap numarası yeterli olup 26 haneli İBAN numarasına ihtiyaç duyulmaz.   Havale her an, her gün yapılabilir.

Havale Saati Kaça Kadar?

Havale saati kaça kadar sorusu havale işlemi ile ilgili olarak çok sık sorulan sorular arasında yer almaktadır. Havale saati kaça kadar sorusunun yanıtı çok basittir aslında. Havalenin belli bir saati yoktur. Bankada teknik bir sorun olmadığı sürece havale işlemi yapıldığı anda para karşı hesaba geçer. EFT işlemi gibi değildir yani. EFT’de her zaman işlem yapıldığı zaman hesaba para aktarılmayabilir.

Hafta sonları veya gece geç saatlerde EFT işlemi yapılamazken havale işlemi yapılabilir. Yani gece yapılan havale ne zaman hesaba geçer veya hafta sonu yapılan havale ne zaman hesaba geçer gibi sorular sorulmasına gerek yoktur. Çünkü havale hafta sonu ve gece de dahil olmak üzere her zaman yapılabilir.

Havale Yaparken Para Kesilir Mi?

Havale yaparken para kesilir mi soruları da sıkça sorulmaktadır. Havale yaparken cüzi miktarlarda aktarım ücretleri alınmaktadır. Hatta bazı bankalar havale için herhangi bir ücret almamaktadır. Genel olarak havale ücretleri ise;  4 TL ile 8 TL arasında bankadan bankaya göre değişiklik göstermektedir. Bütün bu sorulardan sonra gelelim havale işlemi nasıl yapılır sorusuna;

Nasıl Havale Yapılır?

Nasıl havale yapılır? Havale, yurtiçindeki veya yurtdışındaki bir alıcıya yapılabilir. Banka aracılığı ile havale yapılabileceği gibi PTT aracılığı ile de havale işlemi yapılabilmektedir. Bu işlemler ise; banka havalesi veya PTT havalesi gibi isimlerle anılmaktadır. Havale EFT işlemine göre masraf olarak daha az ve daha hızlı bir yöntemdir.

Havale işlemi;

  • Banka talimatı ile,
  • ATM’ler aracılığı ile,
  • Mobil bankacılık uygulaması kullanılarak her zaman kolayca yapılabilmektedir.

Banka şubelerinden havale işlemi gerçekleştirdiğiniz zaman havale ücreti aynı gün gönderdiğiniz hesaba geçmektedir.  Öncelikle para transferinin yapılacağı hesapta bulunan tutar başka hesaba gönderilmek istenilen tutar ve havale ücretini de kapsayacak kadar olmalıdır. Buna ek olarak ise; 26 haneli IBAN numarası ile havale yapılacağı gibi hesap numarası ve şube kodu ile de havale işlemi kolayca yapılabilmektedir. Tüm bunlar tamam olduğunda herhangi bir havale gönderme yöntemini tercih edip saniyeler içinde havale işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Bankaların Havale Saati Kaça Kadar? İçin Görüş Yaz veya Soru Sor

Bankaların Havale Saati Kaça Kadar? Konusuna Puan Verebilirsiniz.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Sayfa başına git