Av Yasağı Kapsamında 141 Ton İnci Kefaline El Konuldu

Av Yasağı Kapsamında 141 Ton İnci Kefaline El Konuldu
Güncelleme:09.08.2018 | Yazar:

İnci kefali av yasağı Van’da delindi. Van Tarım ve Orman İl Müdürü İbrahim Görentaş tarafından yapılan açıklama şu şekilde; av yasağı dönemini göz ardı eden 91 kişi toplamda 175 bin 826 TL idari para cezasına çarptırılmıştır. Geçtiğimiz yıl da yasak döneminde 260 denetim uygulaması yapıldı. Bu uygulama kapsamında 56 olayda 39 kişi 106 bin 206 TL ceza ödedi.

İnci kefalinin üreme dönemi ilk bahar zamanı olup, 15 Nisan ve 15 Temmuz aralığında av yasağı dönemi olarak belirlenmiştir. Van Gölü İnci Kefali açısından zengin bir gelir kaynağıdır. Bir yıl içerisinde 10 bin ton İnci Kefali üzerinden 14 bin aile geçim sağlamaktadır. İnci Kefali ticareti sayesinde bir yıl içerisinde 10 milyon dolar civarında ciro elde edilmektedir.

Van Tarım ve Orman İl Müdürü İbrahim Görentaş, İnci Kefali üretimi ile uğraşan kişilerin emeğinin heba olmamasını istediğini ve Van’da bulunan bu önemli geçim kaynağının nesilden nesile ulaşmasını temenni ettiğini bildirdi. Sağlıklı beslenme açısından diğer balıklarda yer alan besin maddelerini içeren İnci Kefali büyük bir öneme sahiptir. Fiyat olarak balık tüketimi konusunda sınır tanımayan kişiler için oldukça düşük fiyatlara sahiptir.

Besin kalitesi yüksek olan bu balıkların üretiminin desteklenmesi, nesillerinin korunması ileriki nesillere aktarılması açısından büyük bir önem arz etmektedir. Bu sebeple Bitlis de dahil olmak üzere 15 Nisan/15 Temmuz aralığında balıkların üremelerinin sorunsuz bir şekilde gerçekleşmesi için av yasağı uygulaması başlatılmıştır. Av yasağı ile mücadele konusunda Mart’ta Bitlis’te “İnci Kefali Av Yasağı Koordinasyon” toplantısı gerçekleştirilmiştir. Av yasağının denetlenmesi işleminde 10 adet araç kiralaması yapılmıştır. Araçların kiralanmasında ise Bakanlığın sağladığı ödenekten destek alınmıştır. Denetleme ekipleri gece gündüz ayırımı yapmadan 990 adet denetim gerçekleştirmiştir. 256 adet kaçak avcılık olayına müdahale edilmiştir. Bu müdahale neticesinde gerekli para cezası uygulanmıştır. Av yasağı döneminde ele geçirilen balıklar ise 141,5 ton olarak belirlenmiştir.

Yapılan denetimler neticesinde yasak avcılık konusundaki hassasiyetin giderek arttığı ve yasak avlanmanın azaldığı gözlemlendi. Van İl Tarım ve Orman Müdürlüğü olarak Van Gölü ve tatlı su bölgelerinde 15 adet okulda öğrencilere “İnci Kefali av yasağı” eğitimi verilerek bireysel bilinçlenme konusunda da büyük bir adım atıldı.

Av Yasağı Kapsamında 141 Ton İnci Kefaline El Konuldu İçin Görüş Yaz veya Soru Sor

Av Yasağı Kapsamında 141 Ton İnci Kefaline El Konuldu Konusuna Puan Verebilirsiniz.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Sayfa başına git