Asgari Ödeme Yapmak Kredi Notunu Düşürür mü?

Güncelleme:28.12.2018 | Yazar:

Kredi kartı asgari ödeme tutarı, kredi kartınızın dönem borcunda ödemeniz gereken en minimum ücreti ifade eder. Örnek verecek olursak aylık harcamanız 1,000 TL ise asgari ödeme tutarınız minimum 300 TL civarında olacaktır. Hemen hemen her bankanın asgari ödeme oranı borcun %30’u kadardır.

Asgari ödeme yapmak kredi notunu düşürür mü sorusuna geleceğiz fakat öncesinde değinmemiz gereken bazı önemli noktalar mevcut. Kredi kartınızın asgari tutarını ödediğinizde maalesef tüm faizlerden kurtulamıyorsunuz. Her ne kadar gecikme faizinden mesul olmasakta bir kaç faiz kalemi burada da işliyor. Asıl önemli olan konu sadece faize mi katlanıyoruz yoksa findeks kredi notu da bu durumdan etkileniyor mu?

Asgari Ödeme Yapmak Kredi Notunu Düşürür mü?

Ülkemizde yaşanan sonra ekonomik kriz ile birlikte kredi kartı ödemelerinde ciddi aksaklıklar yaşandığı sürekli haber olarak servis ediliyor. Bu durum ile ilgili bir çok araştırma ve analizde mevcut. Mevcut durumda kredi kartının asgari tutarını ödeyen hatta ödeyemeyen kullanıcı sayısı %70’in üzerinde olduğu öngörülüyor. Hal böyle olunca akla o önemli soru geliyor, asgari ödeme yaparsam kredi notum düşer mi? Dilden dile dolaşan efsaneleri bir kenara bırakarak sizler için derin bir araştırma gerçekleştirdik. Asgari ödeme tutarınızı ödemeniz durumunda kredi notunuz kesinlikle düşmez. Fakat asgari tutarın altında ödeme yaparsanız bu durumda kredi puanınızı ciddi anlamda etkiler.

Asgari ödeme tutarının kredi notunu düşürdüğüne dair söylentileri bir kenara bırakarak farklı bir konuya değinelim. Kredi kartınızın asgari tutarını ya da borcunu geciktirmeden ödemeniz durumunda puanınızın olumlu şekilde değişeceğini de belirtmiş olalım. Böylelikle daha büyük nakit ihtiyacınızda kredi kartı limit arttırım işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Kullanmakta olduğunuz kartınıza ait limit arttırımını nasıl yapacağınızı merak ediyorsanız bknz. kredi kartı limiti nasıl arttırılır?

Kredi Kartı Borcu Zamanında Ödenmediğinde Ne Olur?

Kredi kartınızın borcunu zamanında ödemeniz en büyük etkenlerden biridir. Zamanında ödemediğiniz takdirde değil asgari borç, tüm borcunuzu dahi ödeseniz siciliniz bir nebze olumsuz etkilenecek, kredi puanınız düşecektir.

Kredi kartınızın borcundan dolayı kredi puanınız olumsuz etkilendiyse ve krediye ihtiyacınız var ise yapmanız gereken bir kaç şey mevcut. Eğer ki durumunuz çok acil değilse belli bir süre düzenli ödeme yapmanız durumunda puanınız tekrar kredi çekebilir seviyeye gelecektir. Fakat acil bir durum mevcut ise kredi notu düşük olanlara kredi veren bankalar isimli yazımıza bakmanızı öneririz.

Her durumda kredi kartı ödemelerinizi aksatmadan, en azından asgari tutarda ödemeye özen göstermenizi öneriyoruz.

Asgari Ödeme Yapmak Kredi Notunu Düşürür mü? İçin Görüş Yaz veya Soru Sor

Asgari Ödeme Yapmak Kredi Notunu Düşürür mü? Konusuna Puan Verebilirsiniz.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Sayfa başına git